Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

23.05.2014

Sytuacja hydrologiczna na Mazowszu: poziom Wisły opada

Fala wezbraniowa na Wiśle jest już poza województwem mazowieckim. Rzeka przekracza  jeszcze stany alarmowe w nadwiślańskich powiatach na północ i zachód od stolicy, ale woda opada. W południowej części regionu oraz w Warszawie poziom wody znajduje się poniżej stanu ostrzegawczego. Obecnie alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w trzech powiatach oraz w Płocku. Pogotowia przeciwpowodziowe w pięciu powiatach oraz w Łomiankach i gminie Przyłęk.

Obecnie poziom Wisły przekracza stany alarmowe na wodowskazach w Wyszogrodzie (606 cm) oraz Kępie Polskiej (576 cm), w Modlinie przekroczony jest stan ostrzegawczy (667 cm)1. Wisła w stolicy i na południu Mazowsza opadła do poziomu poniżej stanu ostrzegawczego. Na Bugu i Narwi stany ostrzegawcze nie zostały przekroczone.

W powiatach na północ od Warszawy samorządy wciąż zgłaszają podwyższone stany gotowości służb – alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie sochaczewskim, płońskim, płockim oraz w Płocku. W czwartek do zabezpieczenia terenu w okolicy Wyszogrodu skierowano 170 strażaków oraz 40 samochodów. Wojsko przekazało też dwa transportery PTS. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki wizytował wczoraj sztab straży pożarnej w Wyszogrodzie oraz wały przeciwpowodziowe w Płocku (fotorelacja z wizji lokalnej jest dostępna na stronie urzędu na Facebooku).

Alarmy przeciwpowodziowe na Mazowsza są stopniowo odwoływane i zmieniane na  pogotowie przeciwpowodziowe – dotychczas w powiecie lipskim, kozienickim, garwolińskim, otwockim, piaseczyńskim, legionowskim, nowodworskim oraz w gminie Łomianki i Przyłęk. W stolicy odwołano już zarówno alarm i pogotowie przeciwpowodziowe.  

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wojewoda mazowiecki zalecił m.in. kontrolę miejsc przy wałach przeciwpowodziowych oraz postawienie w stan gotowości służb w województwie. 14 maja Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wysłał do starostów i prezydentów miast prognozę na nadchodzące dni oraz rekomendacje, wśród których znalazły się m.in.: przegląd magazynów powodziowych, kanalizacji ściekowej i burzowej oraz przepustów drogowych. Dodatkowo, zabezpieczone mają zostać obszary, w których są prowadzone modernizacje oraz remonty wałów. W stan gotowości postawionych zostało m.in. 14 kompanii straży pożarnej, liczących łącznie ponad 700 osób. Policja ma pozostawać w stałym kontakcie z zarządcami dróg, a straż rybacka patrolować miejsca wykorzystywane przez rybaków oraz wędkarzy.


1 Stan na 23 maja na godz. 12.

Podobne tematy

Podziel / Share
Michał Dec, 23.05.2014, Ilość wejść: 3252, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry