Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

11.02.2017

Otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach

 • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
 • W uroczystości uczestniczyła też Zofia Romaszewska, żona śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) W uroczystości uczestniczyła też Zofia Romaszewska, żona śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
  W uroczystości uczestniczyła też Zofia Romaszewska, żona śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
 • W sobotnich uroczystościach w Siedlcach wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. (Fot. Urząd Miasta Siedlce) W sobotnich uroczystościach w Siedlcach wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. (Fot. Urząd Miasta Siedlce)
  W sobotnich uroczystościach w Siedlcach wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. (Fot. Urząd Miasta Siedlce)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wzięli udział w oficjalnym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach i odsłonięciu tablicy poświęconej patronowi.

Uroczystość odbyła się w sobotę. Rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele katedralnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w 3. rocznicę śmierci śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Następnie dokonano oficjalnego nadania nazwy rondu u zbiegu ulic Torowej, Ziuty Buczyńskiej oraz Łukowskiej i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronowi.

Rondo powstało jesienią ubiegłego roku, a Rada Miasta Siedlce podjęła uchwałę o nadaniu im. Zbigniewa Romaszewskiego podczas sesji 31 sierpnia ub. roku. Miało to miejsce w rocznicę podpisania tzw. porozumień sierpniowych.

Inicjatorami pomysłu uczczenia śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach są mieszkańcy tego miasta, samorząd Siedlec oraz lokalni działacze opozycji z lat stanu wojennego. Patron ronda przy wiadukcie „łukowskim” był bowiem częstym gościem w Siedlcach, a wiele z jego działań wprost związanych było z tym miastem i dotyczyło jego mieszkańców.

Zbigniew Romaszewski

Zbigniew Romaszewski urodził się 2 stycznia 1940 r. w Warszawie, a zmarł 13 lutego 2014 r. To jeden ze znaczących polskich polityków, działacz „Solidarności” i opozycji w okresie PRL, wieloletni reprezentant Polaków w Senacie RP. Sprawował tę funkcję nieprzerwanie przez siedem kadencji, od czasu ponownego powołania Senatu w 1989 do 2011. Od 2007 do 2011 był wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Został wybrany członkiem Trybunału Stanu. Kawaler Orderu Orła Białego. W czerwcu 1976 po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Od 1977 był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Wraz z żoną Zofią kierował Biurem Interwencyjnym KSS „KOR”, rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Na przełomie 1979 i 1980 zakładał Komitet Helsiński. W latach 1980–1981 kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”. Podczas obrad „okrągłego stołu" zasiadał w podzespole ds. reformy państwa i sądów.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 11.02.2017, Ilość wejść: 1621, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry