Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

11.02.2017

Otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach

 • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
 • W uroczystości uczestniczyła też Zofia Romaszewska, żona śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) W uroczystości uczestniczyła też Zofia Romaszewska, żona śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
  W uroczystości uczestniczyła też Zofia Romaszewska, żona śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. (Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)
 • W sobotnich uroczystościach w Siedlcach wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. (Fot. Urząd Miasta Siedlce) W sobotnich uroczystościach w Siedlcach wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. (Fot. Urząd Miasta Siedlce)
  W sobotnich uroczystościach w Siedlcach wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. (Fot. Urząd Miasta Siedlce)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wzięli udział w oficjalnym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach i odsłonięciu tablicy poświęconej patronowi.

Uroczystość odbyła się w sobotę. Rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele katedralnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w 3. rocznicę śmierci śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Następnie dokonano oficjalnego nadania nazwy rondu u zbiegu ulic Torowej, Ziuty Buczyńskiej oraz Łukowskiej i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronowi.

Rondo powstało jesienią ubiegłego roku, a Rada Miasta Siedlce podjęła uchwałę o nadaniu im. Zbigniewa Romaszewskiego podczas sesji 31 sierpnia ub. roku. Miało to miejsce w rocznicę podpisania tzw. porozumień sierpniowych.

Inicjatorami pomysłu uczczenia śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach są mieszkańcy tego miasta, samorząd Siedlec oraz lokalni działacze opozycji z lat stanu wojennego. Patron ronda przy wiadukcie „łukowskim” był bowiem częstym gościem w Siedlcach, a wiele z jego działań wprost związanych było z tym miastem i dotyczyło jego mieszkańców.

Zbigniew Romaszewski

Zbigniew Romaszewski urodził się 2 stycznia 1940 r. w Warszawie, a zmarł 13 lutego 2014 r. To jeden ze znaczących polskich polityków, działacz „Solidarności” i opozycji w okresie PRL, wieloletni reprezentant Polaków w Senacie RP. Sprawował tę funkcję nieprzerwanie przez siedem kadencji, od czasu ponownego powołania Senatu w 1989 do 2011. Od 2007 do 2011 był wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Został wybrany członkiem Trybunału Stanu. Kawaler Orderu Orła Białego. W czerwcu 1976 po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym. Od 1977 był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Wraz z żoną Zofią kierował Biurem Interwencyjnym KSS „KOR”, rejestrującym przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Na przełomie 1979 i 1980 zakładał Komitet Helsiński. W latach 1980–1981 kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”. Podczas obrad „okrągłego stołu" zasiadał w podzespole ds. reformy państwa i sądów.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 11.02.2017, Ilość wejść: 1782, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry