Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

17.02.2017

Wojewoda wręczył odznaczenia państwowe

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyże Zasługi wręczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Podczas uroczystości w urzędzie wojewódzkim przekazano łącznie 17 odznaczeń państwowych honorowym krwiodawcom i działaczowi opozycji w czasach PRL.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Henryk Józef Komorowski – działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. W lipcu 1980 roku, pracując w Telkom-Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych im. „Komuny Paryskiej" w Warszawie, zorganizował protest załogi przeciwko rządowym podwyżkom żywności. W sierpniu 1980 r. był współzałożycielem NSZZ „Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany i umieszczony w ośrodku odosobnienia w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka za działalność opozycyjną. Po uchyleniu internowania 13 Iipca 1982 r. nadal kontynuował akcje mające na celu obalenie ustroju socjalistycznego w Polsce. Był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa do 1987 r.

Złotymi Krzyżami Zasługi zostali odznaczeni:

  • Paweł Gondek – honorowy krwiodawca, współorganizator i promotor akcji poboru krwi,
  • Wojciech Pysiak – honorowy krwiodawca, współorganizator i promotor akcji poboru krwi,
  • Sławomir Wiktor Tarabasz – honorowy krwiodawca, współorganizator i promotor akcji poboru krwi,

Ponadto Wojewoda odznaczył honorowych krwiodawców i zarazem społeczników działających aktywnie na rzecz promocji zbiórek krwi na Mazowszu 6 Srebrnymi Krzyżami Zasługi (Wojciecha Karola Goraja, Wojciecha Korcza, Janusza Serafina, Władysława Sokołowskiego, Tatianę Hannę Stąpór, Norberta Wielochę) oraz 7 Brązowymi Krzyżami Zasługi (Jana Andrzeja Fijołka, Daniela Kozłowskiego, Wiktora Maślaka, Rafała Mitlejnera, Dariusza Jana Przybylskiego, Krzysztofa Roguskiego, Grzegorza Romanowskiego).

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jest przyznawany za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju. Jest też nadawany za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną. Ponadto orderem tym odznaczane są osoby wyróżniające się wybitnymi zasługami dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Krzyż Zasługi jest przyznawany za działania na rzecz państwa lub obywateli, które przekroczyły zakres zwykłych obowiązków, przynosząc znaczną korzyść dla kraju. Może być także nadany za ofiarną działalność publiczną i charytatywną oraz niesienie pomocy.

Podobne tematy

Podziel / Share
Marcin Walasik, 17.02.2017, Ilość wejść: 1525, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry