Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

15.08.2017

Święto Wojska Polskiego i 97. rocznica Bitwy Warszawskiej

 • Uroczysty Apel Poległych odbył się w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
  Uroczysty Apel Poległych odbył się w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
 • Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski złożył wieniec w imieniu Premier Beaty Szydło.
  Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski złożył wieniec w imieniu Premier Beaty Szydło.
 • Wicewojewoda Artur Standowicz odczytał list od Premier Beaty Szydło skierowany do uczestników uroczystości w Ossowie.
  Wicewojewoda Artur Standowicz odczytał list od Premier Beaty Szydło skierowany do uczestników uroczystości w Ossowie.
 • W Radzyminie Wicewojewoda Artur Standowicz uczestniczył we mszy świętej i apelu poległych.
  W Radzyminie Wicewojewoda Artur Standowicz uczestniczył we mszy świętej i apelu poległych.

Uroczystości upamiętniające zwycięstwo polskich wojsk nad bolszewikami i Święto Wojska Polskiego odbyły się w Warszawie i powiecie wołomińskim. W Apelu Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczestniczył Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. W Ossowie i Radzyminie wieńce złożył Wicewojewoda Artur Standowicz.

Obchody w Warszawie (szczegółowy program)

Apel Pamięci z okazji Święta Wojska Polskiego i 97. Rocznicy Bitwy Warszawskiej odbył się wieczorem 14. sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas uroczystości pośmiertne akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie Prezydent Andrzej Duda wręczył rodzinom żołnierzy, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kiedy patrzy się na groby poległych polskich żołnierzy, to mam pewność, tutaj unosi się ten specyficzny, niezwykły duch, duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej - mówił prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, który w imieniu Premier Beaty Szydło złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych 1920 r.

Obchody Święta Wojska Polskiego (15. sierpnia) rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w katedrze polowej Wojska Polskiego. Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W Alejach Ujazdowskich odbyła się defilada wojskowa. Przemarsz pododdziałów i prezentację sprzętu wojskowego poprzedziła parada lotnicza z udziałem ponad 60 samolotów i śmigłowców.

Upamiętnienie Bitwy Warszawskiej w Ossowie i Radzyminie

Wicewojewoda Artur Standowicz odczytał listy od Premier Beaty Szydło i złożył wieńce podczas uroczystości w powiecie wołomińskim.

W Ossowie uczestniczył w modlitwie pod Krzyżem Księdza Ignacego Skorupki i w odsłonięciu pomników Pierwszej Damy śp. Marii Kaczyńskiej oraz por. BOR Pawła Janeczka. W kaplicy na Cmentarzu Poległych odbyła się Msza Święta celebrowana przez ks. Arcybiskupa Henryka Hosera. Uroczystości zakończył Apel Pamięci i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. 

W Radzyminie Wicewojewoda uczestniczył we mszy świętej i apelu poległych oraz złożył wieniec na Cmentarzu Poległych w 1920 roku.

Bitwa Warszawska, określana mianem Cudu nad Wisłą, rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Zwycięstwo wojsk polskich, dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, zdecydowało o zachowaniu niepodległości Rzeczpospolitej i udaremniło rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 15.08.2017, Ilość wejść: 1599, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry