Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

19.06.2017

Wesele kurpiowskie w Kadzidle

Korowód weselny, ślub w kościele parafialnym oraz wesele w zagrodzie kurpiowskiej to główne atrakcje Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle. W ramach trzydniowego wydarzenia zorganizowano Festiwal Folkloru Weselnego i IX Światowy Zjazd Kurpiów. W uroczystościach wziął udział Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Pierwszego dnia (16.06) imprezy w Kadzidle odbył się piknik rodzinny, podczas którego można było zobaczyć tańce słoweńskie i posłuchać zespołu Folklorno druśtvo „Anton-Joże Śtrafela”. W sobotę (17.06) uhonorowano twórców kurpiowskich oraz osoby zasłużone dla kurpiowskiej kultury. W Zagrodzie Kurpiowskiej wystąpili najmłodsi tancerze Zespołu "Kurpianka" oraz zespoły: Folklorno Druśtvo "Anton Joże Śtrafela" ze Słowenii, Zespół Regionalny im. Jana Jędrola "Regle" z Poronina, a także zespół Prymaki.

W niedzielę (18.06) odbyło się prawdziwe kurpiowskie wesele. Uroczystość z udziałem narzeczonych rozpoczęła się korowodem weselnym, który ulicami Kadzidła przeszedł do kościoła parafialnego. Po ślubie małżonkowie przeszli do Zagrody Kurpiowskiej, w której przywitał ich wójt Dariusz Łukaszewski. Następnie rozpoczął się Festiwal Folkloru Weselnego, podczas którego wystąpiły m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Bez Wianka” i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”. W Weselu Kurpiowskim uczestniczył Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Podziel / Share
Joanna Bereda, 19.06.2017, Ilość wejść: 684, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry