Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

19.06.2017

Wesele kurpiowskie w Kadzidle

Korowód weselny, ślub w kościele parafialnym oraz wesele w zagrodzie kurpiowskiej to główne atrakcje Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle. W ramach trzydniowego wydarzenia zorganizowano Festiwal Folkloru Weselnego i IX Światowy Zjazd Kurpiów. W uroczystościach wziął udział Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Pierwszego dnia (16.06) imprezy w Kadzidle odbył się piknik rodzinny, podczas którego można było zobaczyć tańce słoweńskie i posłuchać zespołu Folklorno druśtvo „Anton-Joże Śtrafela”. W sobotę (17.06) uhonorowano twórców kurpiowskich oraz osoby zasłużone dla kurpiowskiej kultury. W Zagrodzie Kurpiowskiej wystąpili najmłodsi tancerze Zespołu "Kurpianka" oraz zespoły: Folklorno Druśtvo "Anton Joże Śtrafela" ze Słowenii, Zespół Regionalny im. Jana Jędrola "Regle" z Poronina, a także zespół Prymaki.

W niedzielę (18.06) odbyło się prawdziwe kurpiowskie wesele. Uroczystość z udziałem narzeczonych rozpoczęła się korowodem weselnym, który ulicami Kadzidła przeszedł do kościoła parafialnego. Po ślubie małżonkowie przeszli do Zagrody Kurpiowskiej, w której przywitał ich wójt Dariusz Łukaszewski. Następnie rozpoczął się Festiwal Folkloru Weselnego, podczas którego wystąpiły m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Bez Wianka” i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”. W Weselu Kurpiowskim uczestniczył Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Podziel / Share
Joanna Bereda, 19.06.2017, Ilość wejść: 766, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry