Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

15.11.2009

Pomnik Anioła Stróża Niepodległości odsłonięty

Pierwszy w Polsce pomnik Anioła Stróża Niepodległości odsłonięto w Wierszach przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Budowę monumentu objął honorowym patronatem, obecny na uroczystości, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Pomnik wykonany z mielonego marmuru, o wysokości ok. 3 m., przedstawia dwie figury: anioła i orła. Całość dopełnia, zrobiony z metaloplastyki, znak Polski Walczącej. Umiejscowienie pomnika jest nieprzypadkowe – to miejsce modlitwy na byłym placu apelowym „Grupy Kampinos AK”, skrawek wolnej polskiej ziemi, bronionej przez wspomnianą grupę przed hitlerowskim okupantem na terenie kilku wsi w Puszczy Kampinoskiej - powiedział wojewoda.

Grupa Kampinos powstała z oddziałów 8. Rejonu VII Obwodu „Obroża” i żołnierzy z oddziałów z Puszczy Nalibockiej i liczyła 900 ludzi dowodzonych przez porucznika Adolfa Pilcha pseudonim „Dolina”. Naczelnym kapelanem był ksiądz Jerzy Baszkiewicz, a także Stefan Wyszyński, późniejszy prymas Polski. Podczas powstania warszawskiego walczyła w wielu rejonach, dlatego też Niemcy mieli złudne wrażenie i liczności. Tak naprawdę suma wszystkich powstańców wynosiła ok. 3500.

Podobne tematy

  • 07.09.2009
    Odsłonięcie pomnika w Rozniszewie
Podziel / Share
Michał Dec, 15.11.2009, Ilość wejść: 1107, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry