Pomoc dla niepełnosprawnych

Inne wiadomości

15.11.2009

Pomnik Anioła Stróża Niepodległości odsłonięty

Pierwszy w Polsce pomnik Anioła Stróża Niepodległości odsłonięto w Wierszach przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Budowę monumentu objął honorowym patronatem, obecny na uroczystości, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Pomnik wykonany z mielonego marmuru, o wysokości ok. 3 m., przedstawia dwie figury: anioła i orła. Całość dopełnia, zrobiony z metaloplastyki, znak Polski Walczącej. Umiejscowienie pomnika jest nieprzypadkowe – to miejsce modlitwy na byłym placu apelowym „Grupy Kampinos AK”, skrawek wolnej polskiej ziemi, bronionej przez wspomnianą grupę przed hitlerowskim okupantem na terenie kilku wsi w Puszczy Kampinoskiej - powiedział wojewoda.

Grupa Kampinos powstała z oddziałów 8. Rejonu VII Obwodu „Obroża” i żołnierzy z oddziałów z Puszczy Nalibockiej i liczyła 900 ludzi dowodzonych przez porucznika Adolfa Pilcha pseudonim „Dolina”. Naczelnym kapelanem był ksiądz Jerzy Baszkiewicz, a także Stefan Wyszyński, późniejszy prymas Polski. Podczas powstania warszawskiego walczyła w wielu rejonach, dlatego też Niemcy mieli złudne wrażenie i liczności. Tak naprawdę suma wszystkich powstańców wynosiła ok. 3500.

Podobne tematy

Podziel / Share
Opublikowane przez Michał Dec, 15.11.2009, Ilość wejść: 834, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zadaj pytanie

Komentarz (0) Regulamin

  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
do góry