Pomoc dla niepełnosprawnych

Komunikaty

17.02.2017

Prognoza zanieczyszczeń – ostrzeżenie dla Mazowsza

  • Prognoza jakości powietrza w 2017 r. Prognoza jakości powietrza w 2017 r.
    Prognoza jakości powietrza w 2017 r.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego[1] wydał ALERT III w związku z ryzykiem przekroczenia na niektórych obszarach Radomia, Płocka, aglomeracji warszawskiej oraz w strefie mazowieckiej dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Wysoki poziom stężeń może utrzymywać się do 19 lutego 2017 roku.

Ogłoszony ALERT III poziomu oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać przekroczenia dopuszczalnych norm poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl.

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas spędzany na powietrzu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby uprawiające sport na powietrzu. Uważać powinni także m.in.: dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy, astmatycy, alergicy, osoby z chorobami układu krążenia oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Samorządy dysponują narzędziami służącymi do przeciwdziałania zbyt wysokim stężeniom substancji szkodliwych. Są to na przykład: rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego czy czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno-letnim. Mieszkańcy mogą wesprzeć te działania, wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domów czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

Obowiązują następujące poziomy alertów:

  • ALERT POZIOM I – ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
  • ALERT POZIOM II – przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
  • ALERT POZIOM III – ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego substancji w powietrzu,
  • ALERT POZIOM IV – przekroczenie poziomu alarmowego substancji w powietrzu (po przekroczeniu poziomu alarmowego, w wyniku krótkotrwałego narażenia mogą wystąpić od razu negatywne skutki zdrowotne).

[1] poprzez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Podobne tematy

Podziel / Share
Łukasz Gołaś, 17.02.2017, Ilość wejść: 1674, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry