Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

15.01.2013

Wniosek o paszport w dowolnym punkcie paszportowym

Od 17 stycznia 2013 roku wniosek o paszport będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. W Mazowieckiem w ostatnich pięciu latach zwiększono liczbę punktów paszportowych z 8 do 20. W ubiegłym roku wojewoda mazowiecki wydał 222 tys. paszportów.

Czas wyrobienia paszportu (do 30 dni) i opłaty pozostają bez zmian. "W związku z nowymi przepisami przewidujemy zwiększenie liczby wnioskodawców, szczególnie w Warszawie. W sezonie paszportowym od marca do września planujemy wzmocnienie obsługi klientów, będziemy też na bieżąco monitorować sytuację" – powiedziała Kataryna Prus – Stachyra, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich (WSO) Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW). Na Mazowszu działa 20 punktów paszportowych, 5 w delegaturach MUW (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 15 w Warszawie i okolicznych powiatach. W wybranych punktach umożliwiono uiszczanie opłat w kasach na miejscu i wprowadzono elektroniczny system numerkowy. Pod koniec 2009 r. urząd wojewódzki uruchomił automatyczną infolinię paszportową (22) 695 73 88. Wszelkie informacje dotyczące paszportów dostępne są w zakładce Paszporty.

Zmiany umożliwią także wydanie paszportu tymczasowego w nagłych, udokumentowanych przypadkach związanych z działalnością zawodową. Dotychczas było to możliwe tylko w przypadku choroby, śmierci za granicą najbliższego członka rodziny lub konieczności nagłego leczenia. Mimo tego, w Mazowieckiem, w sezonie, każdego dnia około 50 osób wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej - większość z powodu wykupionej wycieczki. "Zachęcamy do sprawdzenia terminu ważności paszportów całej rodziny i składania wniosków o paszport przed zaplanowaniem letnich wakacji za granicą, co najmniej 1,5 miesiąca prze wyjazdem. Co roku straż graniczna cofa z lotniska ponad 150 osób z powodu nieważnego paszportu lub jego braku" – przypomina Katarzyna Prus – Stachyra, dyrektor WSO MUW.

Obecnie paszport wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy. W przypadku braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały. Podstawą zmian jest ustawa z 16 listopada 2012 roku o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych. Opublikowana w Dzienniku Ustaw 17 grudnia 2012 roku - wchodzi w życie w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia.

Podobne tematy

Podziel / Share
Michał Dec, 15.01.2013, Ilość wejść: 14900, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry