Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

09.12.2013

Nowe życie zabytków militarnych: konferencja w Legionowie

 • Wojewoda Jacek Kozłowski podczas zwiedzania „Umocnienia dużego” Twierdzy Zegrze.
  Wojewoda Jacek Kozłowski podczas zwiedzania „Umocnienia dużego” Twierdzy Zegrze.
 • Wojewoda Jacek Kozłowski oraz wicewojewoda Dariusz Piątek zwiedzają Twierdzę Zegrze w ramach konferencji "Nowe życie zabytków militarnych".
  Wojewoda Jacek Kozłowski oraz wicewojewoda Dariusz Piątek zwiedzają Twierdzę Zegrze w ramach konferencji "Nowe życie zabytków militarnych".
 • Umocnienie duże Twierdzy Zegrze to obiekt na co dzień niedostępny dla zwiedzających. W roku 1914 zostało doraźnie przygotowane do obrony w ramach systemu Twierdzy Modlin, a rok później zajęte przez Niemców bez walki.
  Umocnienie duże Twierdzy Zegrze to obiekt na co dzień niedostępny dla zwiedzających. W roku 1914 zostało doraźnie przygotowane do obrony w ramach systemu Twierdzy Modlin, a rok później zajęte przez Niemców bez walki.

Zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, problematyka zabytków militarnych, doświadczenia polskie i międzynarodowe oraz przyszłość Twierdzy Modlin – to tylko niektóre punkty konferencji „Nowe życie zabytków militarnych” w Legionowie. Już czwarte spotkanie z cyklu „Szansa dla zabytków” odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2013 roku.

W trakcie dwudniowego spotkania omówione zostaną zarówno doświadczenia w rewitalizacji obiektów powojskowych, jak również szanse rozwoju tego typu inwestycji. Uczestnicy zapoznają się z projektami realizowanymi m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Londynie oraz Holandii. Konferencja w Legionowie nabiera dodatkowego znaczenia z uwagi na wyczekiwaną przez wiele lat sprzedaż Twierdzy Modlin prywatnemu inwestorowi. Z tego względu, szczególnej uwadze poświęcona zostanie tematyka dalszego rozwoju samej twierdzy w formule Smart City w kontekście programu AirLED, dotyczącego terenów okołolotniskowych. Drugi dzień konferencji przeznaczony będzie na objazd studialny, w trakcie którego uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić twierdze Zegrze i Modlin oraz obiekty powojskowe w Legionowie.

Zabytki pomilitarne są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Na terenie kraju jest wpisanych ponad 1000 obiektów i założeń przestrzennych związanych z architekturą militarną i wojskową z XIX i XX wieku. Są to różnego rodzaju twierdze, forty, bunkry, budynki koszar i inne rodzaje obiektów związanych pierwotnie z funkcją militarną. W województwie mazowieckim takich wpisów jest 57, ale obejmują one znacznie większą liczbę obiektów (wpisy zespołów obejmują od kilku do kilkunastu obiektów).

Organizatorami konferencji są Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków EwidencjaZabytkow.pl oraz Muzeum Historyczne w Legionowie. Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Podobne tematy

Podziel / Share
09.12.2013, Ilość wejść: 3422, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry