Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

20.03.2015

„NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” - trzecia edycja kampanii

Dziś w Warszawie przy moście Świętokrzyskim młodociani sprawcy spowodowali pożar traw, a w Ząbkach zginęła jedna osoba. Płonące trawy to realne zagrożenie dla ludzi i przyrody oraz koszt angażowania straży pożarnej. W marcu i kwietniu liczba podpaleń osiąga apogeum, rekordy biją region warszawski i radomski. Najgorzej jest w powiatach wołomińskim i piaseczyńskim oraz w stolicy. Wojewoda zachęca starostów i burmistrzów do włączenia się w prewencyjną kampanię edukacyjną.

Od początku tego roku mazowieccy strażacy ugasili już ponad 2,2 tys. pożarów traw. W powiatach okołowarszawskich było ich 881, w Warszawie 141 (warszawskim-zachodnim, mińskim, wołomińskim, legionowskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, nowodworskim, otwockim). Najwięcej pożarów w ubiegłym roku było w powiatach: wołomińskim (742), piaseczyńskim (687), m.st. Warszawie (504), radomskim (456), otwockim (373) i nowodworskim (370). W stolicy trawy płoną głównie na Białołęce, Targówku i Wilanowie. Dramatyczny wzrost nastąpił w powiatach: przysuskim (o 239 proc. w stosunku do 2013 r.), mińskim (177 proc.), żyrardowskim (174 proc.), ostrołęckim (156 proc.), grójeckim (145 proc.), węgrowskim, wołomińskim i nowodworskim (136 proc.). W ubiegłym roku koszty akcji oraz straty spowodowane przez wypalanie traw wyniosły 1,5 miliona zł.

W zapobieganiu pożarom traw najważniejsza jest edukacja, choć zmiana postaw może potrwać nawet kilka lat. Dużo zależy tu od zaangażowania samorządów. Od trzech lat prowadzimy kampanię społeczną, prowadzoną przy udziale władz samorządowych. Udało nam się dotrzeć do ogromnej grupy osób, ale musimy stale przypominać o tragicznych skutkach wypalania traw.powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. W powiatach: garwolińskim, lipskim, mławskim i zwoleńskim pożarów było mniej. Pokazuje to, że działania edukacyjne są potrzebne i przynoszą efekty powiedział st. bryg. Krzysztof Frączkowski, zastępca komendanta wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Kampania „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” prowadzona jest od 2013 roku w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych włodarzy, a także dostarczeniu narzędzi (plakaty, spot filmowy). Kierowana jest do młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców z przekazami, że wypalanie traw:

 • jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody,
 • jest prawnie zabronione,
 • prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,
 • angażuje duże siły straży pożarnej.

W szkołach na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnim roku było najwięcej, odbędą się lekcje prowadzone przez strażaków, policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego prowadzi szkolenia dla rolników. Podczas warsztatów zapoznają się oni z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcjami, jakie za to grożą. Sprawcom podpaleń grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zakaz wypalania traw jest również jednym z unijnych wymogów dobrej kultury rolnej. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3 proc.

Kampanię koordynuje wojewoda mazowiecki, uczestniczą w niej: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Stołeczna Policji, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Straż Ochrony Kolei. Materiały informacyjne dostępne są na stronie www.mazowieckie.pl (baner „STOP! Wypalaniu traw”).

 • „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” - rusza 3. edycja kampanii
  „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” - rusza 3. edycja kampanii
 • W konferencji udział wzięli: Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki; Krzysztof Frączak, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz Bogusław Włodarczyk, dyrektor oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Radomiu.
  W konferencji udział wzięli: Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki; Krzysztof Frączak, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz Bogusław Włodarczyk, dyrektor oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Radomiu.
 • Inauguracja tegorocznej edycji Kampanii odbyła się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.
  Inauguracja tegorocznej edycji Kampanii odbyła się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.
 • Spalone trawy w pobliżu mostu Świętokrzyskiego w Warszawie.
  Spalone trawy w pobliżu mostu Świętokrzyskiego w Warszawie.
 • Briefing prasowy na miejscu zdarzenia.
  Briefing prasowy na miejscu zdarzenia.
 • Briefing prasowy w okolicach mostu Świętokrzyskiego.
  Briefing prasowy w okolicach mostu Świętokrzyskiego.

Podobne tematy

Bookmark and Share
20.03.2015, Ilość wejść: 4947, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry