Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

10.04.2017

Obchody 7. rocznicy katastrofy w Smoleńsku

Wieńce na grobach osób zmarłych w wypadku rządowego samolotu złożyli Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Wicewojewodowie Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz oraz kierownicy delegatur i przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. 

10 kwietnia Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wieniec w miejscu upamiętnienia śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz na grobach Ofiar katastrofy pochowanych na Powązkach Wojskowych. Brama urzędu jest dziś otwarta w godzinach 7:00-21:00. Następnie Wojewoda wziął udział także we mszy świętej w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca. Ponadto w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim została otwarta wystawa poświęcona Annie Walentynowicz.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski złożył wieniec na grobie Edwarda Duchnowskiego na cmentarzu w Marysinie. Z kolei w Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz wziął udział we mszy świętej w Kościele Garnizonowym i złożył wieńce pod płytą upamiętniającą Ofiary katastrofy.

Pracownicy urzędu złożyli również wieńce na nekropoliach w Warszawie (Wojskowe Powązki, Stare Powązki, cmentarze Ewangelicko-Augsburski, Bródnowski, w Wilanowie), Pyrach, Grabowie, Ostrołęce, Płocku, Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Ząbkach, Ciechanowie, Komorowie, a także w Świątyni Opatrzności Bożej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odsłonięto tablicę upamiętniającą Ofiary, a przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa popiersie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości centralne odbyły się przed Pałacem Prezydenckim, uczestniczyli w nich Prezydent Andrzej Duda, córka zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożyli pod tablicą wieńce i wiązanki. Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela odbyła się msza święta, po którym przedstawiciele najwyższych władz państwowych przeszli pod Pałac Prezydencki w Marszu Pamięci.

W sobotę 8 kwietnia w Sanktuarium Narodowym w Ossowie Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystym odsłonięciu w „Panteonie Bohaterów” pomników śp. ks. Ryszarda Rumianka, Rektora UKSW oraz śp. Ministra Aleksandra Szczygło. Podczas uroczystości, w intencji Ofiar katastrofy, odprawiono mszę świętą. Panteon powstał w 2012 roku, dotychczas stanęło w nim 16 pomników.

10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku w katastrofie rządowego samolotu Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent RP z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw i instytucji państwowych.

 • Wojewoda Zdzisław Sipiera złożył wieniec przy głazie upamiętniającym śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
  Wojewoda Zdzisław Sipiera złożył wieniec przy głazie upamiętniającym śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
 • W Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz wraz z kierownikiem delegatury MUW Krzysztofem Murawskim złożył wieńce na grobie kpt. Artura Ziętka.
  W Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz wraz z kierownikiem delegatury MUW Krzysztofem Murawskim złożył wieńce na grobie kpt. Artura Ziętka.
 • W sobotę 8 kwietnia w Sanktuarium Narodowym w Ossowie Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystym odsłonięciu w „Panteonie Bohaterów” pomników śp. ks. Ryszarda Rumianka, Rektora UKSW oraz śp. Ministra Aleksandra Szczygło.
  W sobotę 8 kwietnia w Sanktuarium Narodowym w Ossowie Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystym odsłonięciu w „Panteonie Bohaterów” pomników śp. ks. Ryszarda Rumianka, Rektora UKSW oraz śp. Ministra Aleksandra Szczygło.

Podobne tematy

Bookmark and Share
Joanna Bereda, 10.04.2017, Ilość wejść: 1873, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry