Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

10.04.2017

Obchody 7. rocznicy katastrofy w Smoleńsku

Wieńce na grobach osób zmarłych w wypadku rządowego samolotu złożyli Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Wicewojewodowie Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz oraz kierownicy delegatur i przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. 

10 kwietnia Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wieniec w miejscu upamiętnienia śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz na grobach Ofiar katastrofy pochowanych na Powązkach Wojskowych. Brama urzędu jest dziś otwarta w godzinach 7:00-21:00. Następnie Wojewoda wziął udział także we mszy świętej w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca. Ponadto w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim została otwarta wystawa poświęcona Annie Walentynowicz.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski złożył wieniec na grobie Edwarda Duchnowskiego na cmentarzu w Marysinie. Z kolei w Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz wziął udział we mszy świętej w Kościele Garnizonowym i złożył wieńce pod płytą upamiętniającą Ofiary katastrofy.

Pracownicy urzędu złożyli również wieńce na nekropoliach w Warszawie (Wojskowe Powązki, Stare Powązki, cmentarze Ewangelicko-Augsburski, Bródnowski, w Wilanowie), Pyrach, Grabowie, Ostrołęce, Płocku, Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Ząbkach, Ciechanowie, Komorowie, a także w Świątyni Opatrzności Bożej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odsłonięto tablicę upamiętniającą Ofiary, a przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa popiersie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości centralne odbyły się przed Pałacem Prezydenckim, uczestniczyli w nich Prezydent Andrzej Duda, córka zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożyli pod tablicą wieńce i wiązanki. Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela odbyła się msza święta, po którym przedstawiciele najwyższych władz państwowych przeszli pod Pałac Prezydencki w Marszu Pamięci.

W sobotę 8 kwietnia w Sanktuarium Narodowym w Ossowie Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystym odsłonięciu w „Panteonie Bohaterów” pomników śp. ks. Ryszarda Rumianka, Rektora UKSW oraz śp. Ministra Aleksandra Szczygło. Podczas uroczystości, w intencji Ofiar katastrofy, odprawiono mszę świętą. Panteon powstał w 2012 roku, dotychczas stanęło w nim 16 pomników.

10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku w katastrofie rządowego samolotu Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent RP z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw i instytucji państwowych.

 • Wojewoda Zdzisław Sipiera złożył wieniec przy głazie upamiętniającym śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
  Wojewoda Zdzisław Sipiera złożył wieniec przy głazie upamiętniającym śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
 • W Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz wraz z kierownikiem delegatury MUW Krzysztofem Murawskim złożył wieńce na grobie kpt. Artura Ziętka.
  W Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz wraz z kierownikiem delegatury MUW Krzysztofem Murawskim złożył wieńce na grobie kpt. Artura Ziętka.
 • W sobotę 8 kwietnia w Sanktuarium Narodowym w Ossowie Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystym odsłonięciu w „Panteonie Bohaterów” pomników śp. ks. Ryszarda Rumianka, Rektora UKSW oraz śp. Ministra Aleksandra Szczygło.
  W sobotę 8 kwietnia w Sanktuarium Narodowym w Ossowie Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystym odsłonięciu w „Panteonie Bohaterów” pomników śp. ks. Ryszarda Rumianka, Rektora UKSW oraz śp. Ministra Aleksandra Szczygło.

Podobne tematy

Bookmark and Share
Joanna Bereda, 10.04.2017, Ilość wejść: 1792, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry