Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

15.08.2017

Święto Wojska Polskiego i 97. rocznica Bitwy Warszawskiej

 • Uroczysty Apel Poległych odbył się w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
  Uroczysty Apel Poległych odbył się w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
 • Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski złożył wieniec w imieniu Premier Beaty Szydło.
  Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski złożył wieniec w imieniu Premier Beaty Szydło.
 • Wicewojewoda Artur Standowicz odczytał list od Premier Beaty Szydło skierowany do uczestników uroczystości w Ossowie.
  Wicewojewoda Artur Standowicz odczytał list od Premier Beaty Szydło skierowany do uczestników uroczystości w Ossowie.
 • W Radzyminie Wicewojewoda Artur Standowicz uczestniczył we mszy świętej i apelu poległych.
  W Radzyminie Wicewojewoda Artur Standowicz uczestniczył we mszy świętej i apelu poległych.

Uroczystości upamiętniające zwycięstwo polskich wojsk nad bolszewikami i Święto Wojska Polskiego odbyły się w Warszawie i powiecie wołomińskim. W Apelu Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczestniczył Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. W Ossowie i Radzyminie wieńce złożył Wicewojewoda Artur Standowicz.

Obchody w Warszawie (szczegółowy program)

Apel Pamięci z okazji Święta Wojska Polskiego i 97. Rocznicy Bitwy Warszawskiej odbył się wieczorem 14. sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas uroczystości pośmiertne akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie Prezydent Andrzej Duda wręczył rodzinom żołnierzy, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kiedy patrzy się na groby poległych polskich żołnierzy, to mam pewność, tutaj unosi się ten specyficzny, niezwykły duch, duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej - mówił prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, który w imieniu Premier Beaty Szydło złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych 1920 r.

Obchody Święta Wojska Polskiego (15. sierpnia) rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w katedrze polowej Wojska Polskiego. Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W Alejach Ujazdowskich odbyła się defilada wojskowa. Przemarsz pododdziałów i prezentację sprzętu wojskowego poprzedziła parada lotnicza z udziałem ponad 60 samolotów i śmigłowców.

Upamiętnienie Bitwy Warszawskiej w Ossowie i Radzyminie

Wicewojewoda Artur Standowicz odczytał listy od Premier Beaty Szydło i złożył wieńce podczas uroczystości w powiecie wołomińskim.

W Ossowie uczestniczył w modlitwie pod Krzyżem Księdza Ignacego Skorupki i w odsłonięciu pomników Pierwszej Damy śp. Marii Kaczyńskiej oraz por. BOR Pawła Janeczka. W kaplicy na Cmentarzu Poległych odbyła się Msza Święta celebrowana przez ks. Arcybiskupa Henryka Hosera. Uroczystości zakończył Apel Pamięci i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. 

W Radzyminie Wicewojewoda uczestniczył we mszy świętej i apelu poległych oraz złożył wieniec na Cmentarzu Poległych w 1920 roku.

Bitwa Warszawska, określana mianem Cudu nad Wisłą, rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Zwycięstwo wojsk polskich, dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, zdecydowało o zachowaniu niepodległości Rzeczpospolitej i udaremniło rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 15.08.2017, Ilość wejść: 1156, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry