Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

12.09.2017

Jesteśmy Razem: młodzież polska i izraelska w hołdzie ofiarom Treblinki

Warsztaty integracyjno-edukacyjne młodzieży polskiej i izraelskiej, uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince i panel dyskusyjny dla samorządowców zaplanowano w ramach 8. edycji projektu „Jesteśmy Razem”. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współorganizatorem wydarzenia jest Jan Słomiak, Burmistrz Kosowa Lackiego oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Gościem honorowym uroczystości będzie Anna Azari, Ambasador Izraela w Polsce.

Celem projektu jest uczczenie pamięci i oddanie hołdu pomordowanym w Obozie Zagłady w Treblince. Tradycyjna ceremonia uroczystości połączona zostanie z panelami edukacyjnymi, dzięki którym uczestnicy poznają historię obozu w Treblince i dowiedzą się, w jaki sposób w społeczeństwie przeciwdziałać uprzedzeniom, nietolerancji i ksenofobii.

Co roku na terenie byłego obozu odbywają się z tej okazji uroczystości z udziałem przedstawicieli władzy, samorządów oraz młodzieży polskiej i izraelskiej. Dzięki udziałowi młodzieży w uroczystościach projekt zyskuje międzynarodowy wymiar i umożliwia nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodymi ludźmi z Polski i Izraela. Przyczynia się ponadto do zbliżenia obu państw i budowania obrazu Polski, jako kraju otwartego na inne kultury i religie.

Główne cele projektu to:

  • edukacja i integracja młodzieży polskiej z ich rówieśnikami z Izraela;
  • szkolenia dla nauczycieli;
  • spotkanie i panel dyskusyjny dla samorządowców z województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podlaskiego;
  • uroczyste upamiętnienie ofiar obozu w Treblince.

Oficjalne uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince 18 września br. o godz. 15:00. Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny jest w poniższej broszurze.

Obóz w Treblince był największym, po obozie Auschwitz-Birkenau, miejscem zagłady w Europie. Ocenia się, że zostało w nim zamordowanych ponad 800 tys. osób. W większości byli to Żydzi deportowani z getta warszawskiego i okupowanej Polski, ale też z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, Niemiec i Austrii. Trafiali tam również Romowie i Sinti z Polski i Niemiec.

Pliki do pobrania

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 12.09.2017, Ilość wejść: 853, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry