Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

13.09.2017

Ochrona zabytków na linii otwockiej – „Świdermajery” w wojewódzkiej ewidencji zabytków

Sanatorium dr Przygody, willa „Wedla” oraz Willa „Kasperowiczówka” to tylko niektóre budynki włączone do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków włączył do niej 176 obiektów z terenu Otwocka, głównie wille typu świdermajer. W konferencji prasowej poświęconej tej tematyce udział wzięli: dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki oraz prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Obiekty włączone do wojewódzkiej ewidencji to głównie drewniane wille typu świdermajer, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, charakteryzujące się ażurowymi zdobienia werand i ganków, szpiczastymi zwieńczeniami dachów i bogatą dekoracją. Ponadto, w zbiorze znalazły się pensjonaty, murowane kamieniczki oraz modernistyczne wille.

Włączenie ma na celu ochronę obiektów charakterystycznych dla krajobrazu Otwocka, m.in. poprzez uniemożliwienie rozbiórki i niewłaściwej rozbudowy budynków. Umieszczenie obiektów w wojewódzkiej ewidencji zabytków zobowiązuje samorząd do jednoczesnego włączenia obiektów do gminnej ewidencji. Zgodnie z Ustawą prawo budowlane oznacza to, że pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Podziel / Share
Igor Piwowarski, 13.09.2017, Ilość wejść: 848, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry