Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

21.09.2017

Czosnów: nowa inwestycja energetyczna oddana do użytku

Stacja 110 / 15 kV w Czosnowie jest jedną z najważniejszych inwestycji na Mazowszu, która poprawi bezpieczeństwo energetyczne na północ od Warszawy. W uroczystości oddania do użytku Głównego Punktu Zasilania wzięli udział m.in. Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. 

Stacja wraz z infrastrukturą sieciową tworzą nowoczesny układ, który ma zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną dynamicznie rozwijającym się podwarszawskim gminom położonym wzdłuż trasy S7. Węzeł Czosnów jest najdroższą i największą inwestycją sieciową na Mazowszu.

Inwestycje w energetykę są konieczne. Mazowsze się rozwija, a rozwój to miejsca pracy i dobrobyt dla mieszkańców - powiedział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W 2016 r. rozpoczęto budowę Głównego Punktu Zasilania oraz dwutorowej linii kablowej 110 kV Łomianki-Czosnów, jednotorowej linii kablowej 15 kV i traktu światłowodowego. Dwutorowa linia kablowa 110 kV o długości blisko 14,8 km łączy istniejący GPZ Łomianki (Główny Punkt Zasilania) z nową stacją w Czosnowie i jest najdłuższym kablem wysokiego napięcia w całej sieci PGE Dystrybucja.

Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa linii wysokiego napięcia z miejscowości Mościska do stacji Łomianki i z Nowego Dworu Mazowieckiego do stacji Czosnów. Wówczas nowy GPZ w Czosnowie wraz z liniami 110 kV, które będą stanowić powiązanie z istniejącą siecią wysokich napięć, stworzy układ, który otwiera nowe szanse rozwoju dla tego regionu. Wartość wszystkich planowanych inwestycji związanych z węzłem Czosnów to ok. 130 mln zł.

Podziel / Share
21.09.2017, Ilość wejść: 1180, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry