Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

22.10.2017

Uroczystość odsłonięcia kwatery wojennej na Służewie

Odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy polskich poległych w obronie Warszawy 1939 r. i ofiary cywilne pochowane w kwaterze wojennej na Służewie. W wydarzeniach, które poprowadził kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich udział wziął Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Niedzielne uroczystości zapoczątkowała msza św. za poległych w kościele św. Katarzyny. Następnie zebrani przeszli na pobliski cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie Metropolita Warszawski i Naczelny Rabin Polski odprawili modlitwę przy kwaterze wojennej oraz dwóch wojennych mogiłach zbiorowych.
 

Służewskie miejsce pamięci

Parafia św. Katarzyny była uczestnikiem wielu tragicznych w skutkach działań wojennych, które przetoczyły się przez Stolicę. Świadectwem tych wydarzeń są kwatery wojenne oraz zbiorowe mogiły, które znajdują się na służewskim cmentarzu. W największej kwaterze wojennej spoczywa 1 717 osób - żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywilnych ofiar wrześniowych bombardowań z 1939 r. z terenu całej Warszawy. Na tej kwaterze znajduje się również zbiorowa mogiła Żydów – mieszańców Stolicy, cywilnych ofiar bombardowań. Przez kilkadziesiąt lat nie mieli wspólnej mogiły, spoczywali pod zmienionymi nazwiskami. Dzięki pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odtworzone i upamiętnione zostały ich oryginalne nazwiska. W pozostałych dwóch mogiłach spoczywają cywilne ofiary niemieckiej zbrodni dokonanej w Parku Natolińskim w 1939 r. oraz Powstańcy Warszawscy z walczącego na Górnym i Dolnym Mokotowie Pułku Baszta.

W 2017 r. remontem objęte zostały wszystkie wymienione groby. Była to największa realizacja remontowa grobów i cmentarzy wojennych sfinansowana ze środków Wojewody Mazowieckiego w bieżącym roku. Całość prac na Służewie zamknęła się w kwocie 730 tys. zł.

Pod opieką Wojewody Mazowieckiego znajdują się 1 324 obiekty, zarówno pojedyncze, jak i zbiorowe mogiły na parafialnych cmentarzach, kwatery oraz cmentarze wojenne, w których pochowanych jest tysiące żołnierzy. Opieką Wojewody objęta jest między innymi kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie, na której wybudowany został Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

Na utrzymanie i remonty grobów oraz cmentarzy wojennych na terenie m.st. Warszawy Wojewoda Mazowiecki przeznacza rocznie kwotę 1,8 mln zł.

Podobne tematy

Bookmark and Share
Natalia Lech, 22.10.2017, Ilość wejść: 1166, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry