Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

22.10.2017

Uroczystość odsłonięcia kwatery wojennej na Służewie

Odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy polskich poległych w obronie Warszawy 1939 r. i ofiary cywilne pochowane w kwaterze wojennej na Służewie. W wydarzeniach, które poprowadził kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich udział wziął Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Niedzielne uroczystości zapoczątkowała msza św. za poległych w kościele św. Katarzyny. Następnie zebrani przeszli na pobliski cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie Metropolita Warszawski i Naczelny Rabin Polski odprawili modlitwę przy kwaterze wojennej oraz dwóch wojennych mogiłach zbiorowych.
 

Służewskie miejsce pamięci

Parafia św. Katarzyny była uczestnikiem wielu tragicznych w skutkach działań wojennych, które przetoczyły się przez Stolicę. Świadectwem tych wydarzeń są kwatery wojenne oraz zbiorowe mogiły, które znajdują się na służewskim cmentarzu. W największej kwaterze wojennej spoczywa 1 717 osób - żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywilnych ofiar wrześniowych bombardowań z 1939 r. z terenu całej Warszawy. Na tej kwaterze znajduje się również zbiorowa mogiła Żydów – mieszańców Stolicy, cywilnych ofiar bombardowań. Przez kilkadziesiąt lat nie mieli wspólnej mogiły, spoczywali pod zmienionymi nazwiskami. Dzięki pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odtworzone i upamiętnione zostały ich oryginalne nazwiska. W pozostałych dwóch mogiłach spoczywają cywilne ofiary niemieckiej zbrodni dokonanej w Parku Natolińskim w 1939 r. oraz Powstańcy Warszawscy z walczącego na Górnym i Dolnym Mokotowie Pułku Baszta.

W 2017 r. remontem objęte zostały wszystkie wymienione groby. Była to największa realizacja remontowa grobów i cmentarzy wojennych sfinansowana ze środków Wojewody Mazowieckiego w bieżącym roku. Całość prac na Służewie zamknęła się w kwocie 730 tys. zł.

Pod opieką Wojewody Mazowieckiego znajdują się 1 324 obiekty, zarówno pojedyncze, jak i zbiorowe mogiły na parafialnych cmentarzach, kwatery oraz cmentarze wojenne, w których pochowanych jest tysiące żołnierzy. Opieką Wojewody objęta jest między innymi kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie, na której wybudowany został Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

Na utrzymanie i remonty grobów oraz cmentarzy wojennych na terenie m.st. Warszawy Wojewoda Mazowiecki przeznacza rocznie kwotę 1,8 mln zł.

Podobne tematy

Bookmark and Share
Natalia Lech, 22.10.2017, Ilość wejść: 655, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry