Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

26.10.2017

Kwatera Ł – inauguracja wystawy z udziałem Wicewojewody

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach nastąpiło w czwartek uroczyste otwarcie wystawy „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”. W wydarzeniu zainicjowanym przez Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Wystawa zlokalizowana jest w Kwaterze Ł (potocznie zwanej Łączką) i składa się z czternastu paneli. Dla zwiedzających będzie udostępniona w tym miejscu do 6 listopada 2017 roku, następnie będzie prezentowana na Krakowskim Przedmieściu.

Pomysłodawcy ekspozycji podzielili ją na dwie części tematyczne: w pierwszej, utrzymanej w tonacji czarno-białej, ukazano proces zacierania śladów po ofiarach terroru komunistycznego. W drugiej części zaprezentowano na barwnych fotografiach przebieg prac poszukiwawczych na terenie Łączki.

„Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem” stanowi podsumowanie historii Kwatery Ł i prac poszukiwawczych prowadzonych tu w latach 2012–2017 przez zespół IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Kwatera Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach to miejsce pochówku ofiar komunizmu, zamordowanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-1956. Wśród nich byli między innymi uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej 1920, obrońcy z września 1939 i wielu innych. Podczas poszczególnych etapów prac wydobyto szczątki ok. trzystu osób. Lista zidentyfikowanych dotąd pięćdziesięciu jeden osób dostępna jest na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Część z nich spoczęła w wybudowanym w 2015 roku na terenie Kwatery Ł Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Bookmark and Share
Monika Bujak, 26.10.2017, Ilość wejść: 1087, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry