Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

10.11.2017

99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej i na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W obchodach udział wzięli: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Wicewojewodowie Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano na placu Piłsudskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart oraz apel pamięci. Prezydent RP Andrzej Duda w przemówieniu na placu Piłsudskiego odniósł się do postaci polskiej myśli patriotycznej i przywołał osoby znaczące dla odzyskania przez Polskę niepodległości: Piłsudskiego, Paderewskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego, Korfantego. Podkreślił znaczenie wiary – każdego dnia – w niezłomną Rzeczpospolitą. Podziękował także Sejmowi i Senatowi RP za zaakceptowanie prezydenckiego projektu powołania Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Delegacje władz państwowych z udziałem Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie odbyła się defilada pododdziałów.

Uroczystości w powiatach: szydłowieckim i łosickim

Narodowe Święto Niepodległości uroczyście obchodzili mieszkańcy w Chlewiskach i Mszannie, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny, odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz składanie kwiatów na mogile Powstańców Styczniowych. W Chlewiskach odzyskanie przez Polskę niepodległości uczczono m.in. koncertem fortepianowym w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. W obydwu uroczystościach uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Uroczystości w Radomiu

W Radomiu w ramach uroczystości odprawiono mszę świętą w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza stanęła warta honorowa, a przybyli przedstawiciele samorządu, mieszkańcy oraz zaproszeni goście wysłuchali apelu pamięci i złożyli wieńce. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. Wiecewojewoda wystartował również w Radomskim Biegu Niepodległości. 

Narodowe Święto Niepodległości

Polskie święto państwowe jest obchodzone co roku 11 listopada. Ustanowiono je pod koniec istnienia II RP dla upamiętnienia odzyskania bytu państwowego po 123 latach niewoli pod jarzmem Austrii, Prus i Rosji. Święto przywrócono w 1989 r.

Podobne tematy

Bookmark and Share
10.11.2017, Ilość wejść: 1497, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry