Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

13.11.2017

Odsłonięcie tablicy wdzięczności wobec księstwa Kolhapur w Indiach

Na Skwerze Żołnierzy Tułaczy w Warszawie odsłonięta została tablica pamiątkowa – wyraz wdzięczności wobec władz i mieszkańców księstwa Kolhapur w Indiach, w którym schronienie znaleźli Polacy, ewakuowani wraz z Armią Andersa ze Związku Sowieckiego w 1942 roku. W uroczystości udział wziął Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.

„Wielu ze zwolnionych z miejsc zsyłki i łagrów, dzięki staraniom generała Władysława Andersa i Wojska Polskiego, ewakuowano do Iranu. Indie ofiarowały pomoc. W latach 1943–1948 dzięki gościnności księstwa Kolhapur pięć tysięcy polskich uchodźców znalazło schronienie w osiedlu Valivade. Rozproszeni po świecie zachowaliśmy Indie w naszych sercach i wdzięcznej pamięci” – to zapis umieszczony na odsłoniętej tablicy.

W uroczystości, obok przedstawicieli władz Polski i Indii, wzięli udział Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Adam Siwek – Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

– To było wielkie dzieło gen. Andersa, który wyprowadzał ze Związku Sowieckiego nie tylko armię, ale pamiętał też o ludności cywilnej, a później – ten wielki gest wielkiego świata, przyjęcie naszych uchodźców, bo przecież od Pahiatui w Nowej Zelandii po Santa Rosa w Meksyku tych „Małych Polsk” było wiele. Była też wasza „Mała Polska” – Valivade na ziemi hinduskiej. Dziękujemy narodowi hinduskiemu za to przyjęcie” – mówił Prezes IPN Jarosław Szarek, zwracając się do dawnych polskich uchodźców i przedstawicieli władz Indii.

Andrzej Chendyński, Prezes Koła Polaków z Indii 1942–1948 przypomniał, że Indie jako pierwsze, już w 1942 r. wyraziły zgodę na przyjęcie polskiej ludności cywilnej, która wraz z Armią Andersa opuściła Związek Sowiecki.

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 13.11.2017, Ilość wejść: 470, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry