Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

13.11.2017

Odsłonięcie tablicy wdzięczności wobec księstwa Kolhapur w Indiach

Na Skwerze Żołnierzy Tułaczy w Warszawie odsłonięta została tablica pamiątkowa – wyraz wdzięczności wobec władz i mieszkańców księstwa Kolhapur w Indiach, w którym schronienie znaleźli Polacy, ewakuowani wraz z Armią Andersa ze Związku Sowieckiego w 1942 roku. W uroczystości udział wziął Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.

„Wielu ze zwolnionych z miejsc zsyłki i łagrów, dzięki staraniom generała Władysława Andersa i Wojska Polskiego, ewakuowano do Iranu. Indie ofiarowały pomoc. W latach 1943–1948 dzięki gościnności księstwa Kolhapur pięć tysięcy polskich uchodźców znalazło schronienie w osiedlu Valivade. Rozproszeni po świecie zachowaliśmy Indie w naszych sercach i wdzięcznej pamięci” – to zapis umieszczony na odsłoniętej tablicy.

W uroczystości, obok przedstawicieli władz Polski i Indii, wzięli udział Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Adam Siwek – Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

– To było wielkie dzieło gen. Andersa, który wyprowadzał ze Związku Sowieckiego nie tylko armię, ale pamiętał też o ludności cywilnej, a później – ten wielki gest wielkiego świata, przyjęcie naszych uchodźców, bo przecież od Pahiatui w Nowej Zelandii po Santa Rosa w Meksyku tych „Małych Polsk” było wiele. Była też wasza „Mała Polska” – Valivade na ziemi hinduskiej. Dziękujemy narodowi hinduskiemu za to przyjęcie” – mówił Prezes IPN Jarosław Szarek, zwracając się do dawnych polskich uchodźców i przedstawicieli władz Indii.

Andrzej Chendyński, Prezes Koła Polaków z Indii 1942–1948 przypomniał, że Indie jako pierwsze, już w 1942 r. wyraziły zgodę na przyjęcie polskiej ludności cywilnej, która wraz z Armią Andersa opuściła Związek Sowiecki.

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 13.11.2017, Ilość wejść: 673, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry