Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

29.11.2017

Konferencja „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga!”

Dobre praktyki, konkretne działania, jak również informacje od osób zaangażowanych w pracę z dziećmi przedstawiono podczas konferencji naukowej z udziałem Ministra Edukacji Narodowej, Wicewojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W konferencji udział wziął Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce Marcin Grabowski.

Na konferencję „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga!”, będącą częścią kampanii o tym tytule, udostępniło swoją siedzibę Ostrołęckie Centrum Kultury. Kampanię zainaugurowano na początku listopada br. w Radomiu podpisaniem deklaracji współpracy przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dzisiejsza konferencja stanowiła podsumowanie cyklu seminariów projektowych.

Na konferencji obecni byli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska i insp. Marek Świszcz, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.

Nasze działania koncentrują się wokół tzw. trójkąta bezpieczeństwa. Składają się na niego: edukacja i wychowanie, narzędzia oraz przepisy i penalizacja. Wszystko to na rzecz bezpieczeństwa w szkołach – podsumowała Minister Anna Zalewska.

Wydarzenie rozpoczęło przedstawienie profilaktyczne pt. „Sekret”. Następnie podinspektor Agnieszka Guza – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu zapoznała uczestników z założeniami kampanii „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga!” i zaplanowanymi działaniami.

Kolejno Milena Romanik z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce omówiła najczęściej wykrywane substancje psychoaktywne w badaniach laboratoryjnych. Sędzia Waldemar Ustaszewski, Wiceprezes Sądu Rejonowego w Ostrołęce, przedstawił regulacje prawne dotyczące postępowania w sprawach nieletnich, w szczególności w kwestii kontaktu ze środkami psychoaktywnymi. Dorota Rogulska, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie, zapoznała obecnych z pracą z młodzieżą uzależnioną i zagrożoną uzależnieniem. Dobre praktyki z pracy pedagogów zaprezentował Marek Wółkowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostrołęce.

W ramach kampanii w szkołach, w roku szkolnym 2017/2018, zostaną przeprowadzone badania w obszarze zagrożeń środkami odurzającymi. Opracowane wyniki będą wykorzystane przy planowaniu kolejnych działań profilaktycznych. Elementami wpisanymi w projekt „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga!” są m.in.: konferencje regionalne, międzyszkolne debaty powiatowe i młodzieżowe, spotkania z radami pedagogicznymi i rodzicami i podejmowanie interaktywnych działań profilaktycznych (np. konkursy, spotkania filmowe, zawody sportowe itp.).

Inicjatywa jest skierowana do grona pedagogicznego, rodziców oraz młodzieży: klas VII szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego.

Podobne tematy

Podziel / Share
Monika Bujak, 29.11.2017, Ilość wejść: 910, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry