Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

13.12.2017

Złoty Krzyż Zasługi dla siostry Leokadii Barwickiej

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył Złoty Krzyż Zasługi Leokadii Irenie Barwickiej – Siostrze Zakonnej ze Zgromadzenia Sióstr Aniołów w Konstancinie.

Siostra Leokadia Barwicka urodziła się na Wlieńszczyźnie. Wychowana zostało w duchu patriotyzmu. Maturę uzyskała przed wojną w Wilnie, a naukę zakończyła tytułem magistra filozofii społecznej. Przez lata pracowała w oświacie jako m.in. wychowawczyni, psycholog oraz kierownik przedszkoli.

W czasie wojny uczyła w warunkach konspiracyjnych. Głęboko zaangażowana w pomoc partyzantom oraz działalność konspiracyjną – złożyła przysięgę służb podziemnej. Regularnie roznosiła wsparcie finansowe rodzino katyńskim. Pomagała ukrywać się rodzinom pochodzenia żydowskiego. Po wojnie za patriotyzm i działalność konspiracyjną władze komunistyczne wydały na nią wyrok kary śmierci. Uratowała się dzięki ucieczce z Wileńszczyzny pod zmienionych nazwiskiem.

W latach 1964 – 1965 przebywała w więzieniu za ukrywanie uciekinierów z Czechosłowacji. Po jego opuszczeniu uczestniczyła aktywnie w życiu społecznym udzielając pomocy osobom potrzebującym.

Podziel / Share
Natalia Lech, 13.12.2017, Ilość wejść: 439, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry