Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

13.12.2017

Złoty Krzyż Zasługi dla siostry Leokadii Barwickiej

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył Złoty Krzyż Zasługi Leokadii Irenie Barwickiej – Siostrze Zakonnej ze Zgromadzenia Sióstr Aniołów w Konstancinie.

Siostra Leokadia Barwicka urodziła się na Wlieńszczyźnie. Wychowana zostało w duchu patriotyzmu. Maturę uzyskała przed wojną w Wilnie, a naukę zakończyła tytułem magistra filozofii społecznej. Przez lata pracowała w oświacie jako m.in. wychowawczyni, psycholog oraz kierownik przedszkoli.

W czasie wojny uczyła w warunkach konspiracyjnych. Głęboko zaangażowana w pomoc partyzantom oraz działalność konspiracyjną – złożyła przysięgę służb podziemnej. Regularnie roznosiła wsparcie finansowe rodzino katyńskim. Pomagała ukrywać się rodzinom pochodzenia żydowskiego. Po wojnie za patriotyzm i działalność konspiracyjną władze komunistyczne wydały na nią wyrok kary śmierci. Uratowała się dzięki ucieczce z Wileńszczyzny pod zmienionych nazwiskiem.

W latach 1964 – 1965 przebywała w więzieniu za ukrywanie uciekinierów z Czechosłowacji. Po jego opuszczeniu uczestniczyła aktywnie w życiu społecznym udzielając pomocy osobom potrzebującym.

Podziel / Share
Natalia Lech, 13.12.2017, Ilość wejść: 752, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry