Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

14.12.2017

Plac Trzech Krzyży – obchody 36. rocznicy stanu wojennego

Plac Trzech Krzyży w Warszawie był miejscem oficjalnych obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli Rządu RP. Podczas tego uroczystego wydarzenia, w którym uczczona została pamięć ofiar stanu wojennego, w Apelu Pamięci odczytano nazwiska osób poległych w stanie wojennym.

W uroczystości udział wzięli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier Rządu RP Beata Szydło, Marszałkowie, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Premier Jarosław Kaczyński, Ministrowie i Wojewodowie. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera i Wicewojewodowie – Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz, jak również przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie – Kierownicy Delegatur i Dyrektorzy Wydziałów.

Uroczystość rozpoczęło złożenie wieńca pod pomnikiem Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży. Następnie wspólnie wykonano hymn RP, a po modlitwie i deklamacji pieśni przez Katarzynę Łaniewską nastąpiły przemówienia. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, w imieniu wojewodów, odniósł się do decyzji, finalizujących zalecenia ustawy dekomunizacyjnej. 13 grudnia 2017 r. Wojewoda Mazowiecki wydał kolejnych 56 zarządzeń zastępczych zmieniających niezgodne z ustawą nazwy ulic. Postanowienia o zmianie nazw ulic wydali także wojewodowie w całej Polsce.

To moment i dzień symboliczny – mówił Zdzisław Sipiera podczas swego wystąpienia. – Ponad dwa tysiące nazw należało zmienić, aby przywrócić Polsce bohaterów    
– tak podsumował podjęte tego dnia decyzje. Wojewoda Mazowiecki zaapelował również do środowisk wychowawczych, aby stale o tych bohaterach przypominać szczególnie młodym ludziom.

Wśród osób uczestniczących w obchodach 36. rocznicy, którzy przybyli na pl. Trzech Krzyży, wiele przyniosło biało-czerwone flagi. Odśpiewano również wspólnie utwór Jana Pietrzaka. Po zakończeniu uroczystości na pl. Trzech Krzyży delegacja rządowa z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i ministrów złożyła wieńce pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Podobne tematy

Bookmark and Share
Monika Bujak, 14.12.2017, Ilość wejść: 560, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry