Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

14.12.2017

Plac Trzech Krzyży – obchody 36. rocznicy stanu wojennego

Plac Trzech Krzyży w Warszawie był miejscem oficjalnych obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli Rządu RP. Podczas tego uroczystego wydarzenia, w którym uczczona została pamięć ofiar stanu wojennego, w Apelu Pamięci odczytano nazwiska osób poległych w stanie wojennym.

W uroczystości udział wzięli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier Rządu RP Beata Szydło, Marszałkowie, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Premier Jarosław Kaczyński, Ministrowie i Wojewodowie. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera i Wicewojewodowie – Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz, jak również przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie – Kierownicy Delegatur i Dyrektorzy Wydziałów.

Uroczystość rozpoczęło złożenie wieńca pod pomnikiem Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży. Następnie wspólnie wykonano hymn RP, a po modlitwie i deklamacji pieśni przez Katarzynę Łaniewską nastąpiły przemówienia. Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, w imieniu wojewodów, odniósł się do decyzji, finalizujących zalecenia ustawy dekomunizacyjnej. 13 grudnia 2017 r. Wojewoda Mazowiecki wydał kolejnych 56 zarządzeń zastępczych zmieniających niezgodne z ustawą nazwy ulic. Postanowienia o zmianie nazw ulic wydali także wojewodowie w całej Polsce.

To moment i dzień symboliczny – mówił Zdzisław Sipiera podczas swego wystąpienia. – Ponad dwa tysiące nazw należało zmienić, aby przywrócić Polsce bohaterów    
– tak podsumował podjęte tego dnia decyzje. Wojewoda Mazowiecki zaapelował również do środowisk wychowawczych, aby stale o tych bohaterach przypominać szczególnie młodym ludziom.

Wśród osób uczestniczących w obchodach 36. rocznicy, którzy przybyli na pl. Trzech Krzyży, wiele przyniosło biało-czerwone flagi. Odśpiewano również wspólnie utwór Jana Pietrzaka. Po zakończeniu uroczystości na pl. Trzech Krzyży delegacja rządowa z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i ministrów złożyła wieńce pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Podobne tematy

Bookmark and Share
Monika Bujak, 14.12.2017, Ilość wejść: 895, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry