Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

20.12.2017

Nowa inwestycja w elektrowni Kozienice otwarta!

  •  Fot. Piotr Tracz/KPRM
    Fot. Piotr Tracz/KPRM

W kozienickiej elektrowni oddano do użytku nowy blok energetyczny. W uroczystości wziął udział Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz Wojewoda Zdzisław Sipiera i Wicewojewoda Artur Standowicz.

-Nowy blok zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, Polaków, a to jest jeden z absolutnych priorytetów gospodarczych i politycznych naszego rządu – powiedział Premier. Zdaniem szefa rządu realizacja projektu gospodarczego wartego blisko 6,5 mld złotych, który zakończono bez istotnych opóźnień świadczy o wysokich zdolnościach zarządczych i organizacyjnych. Premier zwrócił uwagę, że elektrownia ma wysoką sprawność produkcyjną, znacząco lepszą niż poprzednie bloki energetyczne.

Nowy blok B11 elektowni to kluczowa inwestycja dla polskiej energetyki. Stanowi ona największe pojedyncze źródło energii w Polsce i jedno z największych tego typu jednostek na świecie. Spełnia wymogi dyrektyw unijnych dotyczące ochrony środowiska.  Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań blok pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 25% w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym.

-Nowy blok energetyczny zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i Polaków. To jeden z priorytetów naszego rządu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę inwestycję. Cieszę się, że mogliśmy o czasie przeprowadzić tak ważną dla Polski inwestycję – podkreślał Premier, Mateusz Morawiecki.

W uroczystym oddaniu inwestycji do użytku wzięli udział m.in.: Krzysztof Tchórzewski Minister Energii, Marek Suski Poseł na Sejm RP, Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz Wicewojewoda Mazowiecki, Mirosław Kowalik Prezes Enei. 

Elektrownia Kozienice zwiększyła moc o 1/3 – do poziomu około 4 tys. MW. 13 proc. produkowanej w Polsce energii będzie pochodziło właśnie z Elektrowni Kozienice, drugiej co do wielkości elektrowni w kraju.

 

Podziel / Share
20.12.2017, Ilość wejść: 950, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry