Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

29.12.2017

99. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego – centralne obchody

W ramach obchodów rocznicy powstania wielkopolskiego w Warszawie odbyła się msza święta, uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W imieniu Prezesa Rady Ministrów wieniec na cmentarzu powązkowskim złożył Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.

27 grudnia br. obchody odbyły się w Poznaniu, a świętowano także w Gnieźnie, Wrześni, Lesznie, Śremie, Kórniku czy Środzie Wielkopolskiej.

List do uczestników obchodów skierował Prezydent Andrzej Duda. - Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita, w Poznaniu i Wielkopolsce władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Ale przecież nikt, kto po polsku myślał i czuł, nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej, polskiej państwowości i tożsamości - napisał Prezydent.

28 grudnia br. podczas centralnych obchodów została odprawiona msza święta w kościele oo. Dominikanów. Delegacje złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po uroczystościach złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu - domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Zakończyło się zwycięstwem.

Bookmark and Share
29.12.2017, Ilość wejść: 934, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry