Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

29.12.2017

99. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego – centralne obchody

W ramach obchodów rocznicy powstania wielkopolskiego w Warszawie odbyła się msza święta, uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W imieniu Prezesa Rady Ministrów wieniec na cmentarzu powązkowskim złożył Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki.

27 grudnia br. obchody odbyły się w Poznaniu, a świętowano także w Gnieźnie, Wrześni, Lesznie, Śremie, Kórniku czy Środzie Wielkopolskiej.

List do uczestników obchodów skierował Prezydent Andrzej Duda. - Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita, w Poznaniu i Wielkopolsce władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Ale przecież nikt, kto po polsku myślał i czuł, nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej, polskiej państwowości i tożsamości - napisał Prezydent.

28 grudnia br. podczas centralnych obchodów została odprawiona msza święta w kościele oo. Dominikanów. Delegacje złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po uroczystościach złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu - domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Zakończyło się zwycięstwem.

Bookmark and Share
Natalia Lech, 29.12.2017, Ilość wejść: 435, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Programy rozwoju sieci dróg lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry