Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

16.01.2018

"Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat"

  •  Źródło: UdSKiOR
    Źródło: UdSKiOR
  •  Źródło: UdSKiOR
    Źródło: UdSKiOR

Na Zamku Królewskim w Warszawie, 15 stycznia br. wręczono medale i dyplomy „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Są to odznaczenia przyznawane osobom, które z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu uczestniczył Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim tytuł „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” otrzymało 18 Polaków. Odznaczenia nadane pośmiertnie odebrali członkowie rodzin.

Odznaczeni zostali: Wiktoria i Jan Ciurlikowie, Karolina Denkiewicz, Adam Rysiewicz, Helena i Aleksander Styś oraz ich dzieci Janina Gołębiowska, Leokadia Wojtkowska i Antoni Styś, Natalia Szczekało oraz jej synowie Ivan i Aleksander Szczekałło, Aleksandra i Kazimierz Woroszyłło, Stanisław Wolski, Marta Kielak, Franciszka Sętkowska, Maria i Adam Świąder.  

Podczas gali odczytano list od Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. W uroczystości udział wzięła ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, a w imieniu Prezydenta PR w ceremonii Minister Krzysztof Szczerski, Szef gabinetu Prezydenta RP.

Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wskazał, że honorujemy tych, którzy w czasie okupacji niemieckiej po prostu byli świętymi.

Tymi, którzy zachowali się jak trzeba, zachowali człowieczeństwo, zachowali przywiązanie do wartości chrześcijańskich, dla których ryzyko życia nie oznaczało nic w porównaniu z tym, że ocala się życie innych. To niezwykły moment, wspaniała uroczystość. Fakt, że po raz pierwszy odbywa się na Zamku Królewskim pokazuje, iż państwo polskie bardzo ceni tych wspaniałych bohaterów, którzy wtedy, kiedy Niemcy zgotowali Żydom okrutny los, byli po stronie (…) dobra, po stronie prawdy, po stronie wartości. Tu, na Zamku Królewskim, oddajemy dzisiaj im hołd – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznawany jest od 1963 r. przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni. Odznaczenie jest tytułem honorowym, a wyróżnieni mogą dodatkowo ubiegać się o przyznanie honorowego obywatelstwa Izraela.

 

Podziel / Share
16.01.2018, Ilość wejść: 989, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry