Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

22.01.2018

Ingres Biskupa Romualda Kamińskiego

Ceremoniał kościelny podczas mszy świętej odbył się w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, w dzielnicy Praga Północ. Dotyczył on powołania przez papieża Franciszka na stanowisko Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualda Kamińskiego i przyciągnął dużą grupę wiernych.

Podczas uroczystości ingresu biskupa obecni byli przedstawiciele władz rządowych – Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Sekretarz Stanu KPRP Adam Kwiatkowski, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera – i samorządowych. Przybyli licznie biskupi, inne osoby konsekrowane i wierni. Msza odbyła się pod przewodnictwem Nuncjusza Papieskiego w Polsce Salvatore’a Pennacchio, który wręczył nowemu biskupowi bullę nominacyjną.

Minister Adam Kwiatkowski odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent życzył Biskupowi Romualdowi Kamińskiemu, znającemu lokalną społeczność z wcześniejszej swej posługi, „wielu łask bożych” i zdrowia. Nowo powołany na tę młodą diecezję biskup otrzymał także uznawany od stuleci symbol władzy biskupiej – pastorał. Ponadto podczas eucharystii skierowano do Biskupa Kamińskiego ciepłe słowa wsparcia, zachęty i mobilizacji: „budowy duszpasterskich mostów” – od obecnych członków wspólnoty katolickiej, jak między innymi od sprawującego wcześniej funkcję biskupa tej diecezji abp. Henryka Hosera, który przeszedłszy na emeryturę, złożył rezygnację ze stanowiska, przyjętą przez papieża Franciszka. Biskup Kamiński podkreślił dobre zarządzanie diecezją wcześniej.

Katedra św. Floriana jest miejscem, w którym modlił się podczas swej VII pielgrzymki papież Jan Paweł II. Papież odniósł się wtedy do historycznego znaczenia katedry, umiejscowionej w miejscu, w którym w pobliżu rozegrały się bolesne dla Polski wydarzenia.

W trakcie ingresu obecny był chór katedry warszawsko-praskiej „Musica Sacra” pod kierownictwem Pawła Łukaszewskiego. Obecni na zakończenie ceremonii odśpiewali pieśni Deum oraz antyfonę Pod Twoją Obronę jako nawiązanie do biskupiego zawołania bp. Romualda Kamińskiego.

Bookmark and Share
22.01.2018, Ilość wejść: 808, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry