Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

22.01.2018

Rocznica Powstania Styczniowego

155 lat temu miał miejsce największy zryw narodowy w XIX wieku – wybuchło wówczas Powstanie Styczniowe. Dziś rano, w ramach stołecznych obchodów jego rocznicy, pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej w wojskowej asyście złożyli wieńce m. in.: Premier Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Zryw narodowościowy

Polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim, następnie 1 lutego 1863 przeniosło się na Litwę. Swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego i trwało do jesieni 1864. Po upadku powstania Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej, a zaborca rozpoczął intensywną rusyfikację ziem polskich.

Szef rządu przypomniał, że w czasie powstania w regularnych bitwach i potyczkach wzięło udział ponad 150 tysięcy powstańców. -Duża część z powstańców złożyła ofiarę albo ze swojego życia na polu chwały, albo w mrokach Syberii – mówił.

Choć powstanie zakończyło się przegraną, to pamięć o prowadzonej wówczas walce przetrwała w narodowej świadomości. Pamięć o nim przekazywana była w wielu utworach m.in. literackich, dzięki czemu umocniła kolejne pokolenia i dała impuls do narodowej pracy organicznej.

W swoim wystąpieniu pod Bramą Straceń Premier podkreślił, że praca na rzecz Polski jest wykonaniem testamentu styczniowych powstańców.

 

 

Dziedziniec Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej był kolejnym punktem upamiętnienia bohaterów niepodległościowego zrywu sprzed 155 lat, w którym zebrały się delegacje i poczty sztandarowe. Tutaj wieniec, w imieniu Prezesa Rady Ministrów, złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. 

Podziel / Share
22.01.2018, Ilość wejść: 1144, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry