Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

23.01.2018

Spotkanie Wojewody z mediami

Dekomunizacja, w kontekście zmian nazw ulic, i postępy w budowie Południowej Obwodnicy Warszawy, to tematy kolejnego cyklicznego spotkania informacyjnego – zorganizowanego przez Zdzisława Sipierę, Wojewodę Mazowieckiego. W jego trakcie dziennikarze mieli możliwość rozmowy o najbardziej istotnych bieżących zadaniach Wojewody.

Wojewoda Mazowiecki wyjaśnił przede wszystkim aktualne kwestie wiążące się z realizacją Ustawy o zakazie propagowania symboli komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, która w pierwszej kolejności dała samorządom możliwości w podejmowaniu decyzji o nazwach ulic.

Wojewoda wstrzymał uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 11 stycznia 2018 r., poprzez którą samorząd Warszawy chciał ulicy Lecha Kaczyńskiego nadać nazwę „Trasa Łazienkowska”. Wojewoda w postępowaniu nadzorczym wskazał na niezgodność uchwały z prawem. W tym także niezgodność z uchwałą samej Rady Miasta (z 21 września 2017 r. w sprawie nazewnictwa obiektów miejskich).

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera: Warszawa zrzekła się roli kreatora zmian, którą nadał jej prawodawca. Miała czas na dokonanie zmian wedle własnego uznania. Zgodnie z kompetencjami nadzorczymi wstrzymałem wykonanie uchwały Rady Miasta Warszawa w tej sprawie. Rada naruszyła prawo, podejmując tę uchwałę, nie uzyskując uprzedniej zgody Wojewody oraz pomijając własne prawo miejscowe. Władze Warszawy miały rok na zmianę nazw ulic. Po zmianach wprowadzonych przez Wojewodę wszystkie decyzje zostały zaskarżone do sądu administracyjnego.

Ponieważ władze stolicy nie podjęły działań w zakresie dekomunizacji nazw ulic, decyzje o zmianach podjął Wojewoda Mazowiecki, wydając w związku z tą sytuacją 50 zarządzeń zastępczych i wykonując w ten sposób swoje zadania ustawowe.

Ponadto Wojewoda Mazowiecki wskazał, że zmiana nazwy ulicy z al. Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego na mocy ustawy dekomunizacyjnej nie wiązała się z żadnymi kosztami dla mieszkańców miasta, natomiast zmiana zastosowana przez miasto skutkowałaby poniesieniem kosztów. Wojewoda zapowiedział też, że tablice na wszystkich ulicach, które mają zmienione nazwy, będę wymieniane na te z nowym brzemieniem.

Drugim głównym tematem spotkania była Południowa Obwodnica Warszawy, usytuowana w ciągu drogi ekspresowej S2.

To inwestycja, która była planowana wiele lat temu i temat której siłą rzeczy bardzo interesuje mieszkańców stolicy. Wojewoda Mazowiecki zapewnił, że filtry w tunelu znajdującym się w przebiegu obwodnicy na Ursynowie powstaną. Decyzja o budowie drogi ekspresowej S2 – Południowej Obwodnicy Warszawy na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska, którą Wojewoda wydał w grudniu br., przewiduje budowę filtrów w tunelu po okresie jednorocznej eksploatacji. Wybudowanie filtrów ma poprzedzić analiza porealizacyjna, którą oceni RDOŚ.

– Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej wydaliśmy sprawnie i zgodnie z prawem – podsumował Wojewoda Mazowiecki. – Południowa Obwodnica Warszawy ma służyć mieszkańcom i ochronie środowiska.

Wojewoda zaznaczył, że nie należy wstrzymywać prac, które mają usprawnić przepływ komunikacyjny w dzielnicy, w stolicy i w regionie. Działania Wojewody w procesie planowania przestrzennego tego typu inwestycji są związane wyłącznie z aspektem nadzorczym.

 

Podziel / Share
23.01.2018, Ilość wejść: 1088, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry