Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

16.02.2018

Pożegnanie ks. Józefa Podstawki

Dzisiaj odbyło się pożegnalne zmarłego ks. Józefa Podstawki. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Msza święta została odprawiona o godz. 12.00 w kościele parafialnym św. Kazimierza w Pruszkowie. Po mszy prochy złożono w kwaterze grobów kapłańskich na miejscowym cmentarzu.

Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, przyznał pośmiertnie ks. prał. Józefowi Podstawce Złoty Krzyż Zasługi.

 

Śp. ks. prał. Józef Podstawka urodził się w 1938 r. w Lipinach przeżył 80 lat, z czego 53 lata pełniąc posługę kapłańską. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1965 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Studiował w Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Stopnie magisterskie uzyskał też na: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – magister teologii w zakresie biblistyki, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie - magister teologii w zakresie homiletyki. Ksiądz Podstawka obronił tytuł doktora nauk teologicznych w zakresie teologii biblijno-pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

Jego kapłańska droga przebiegała przez wiele mazowieckich parafii, był wikariuszem w parafiach: św. Wawrzyńca w Kocierzewie, św. Jakuba Apostoła w Krzemienicy, Narodzenia NMP w Sochaczewie, św. Marii Magdaleny w Warszawie-Wawrzyszewie. Jako proboszcz pracował w parafii św. Floriana w Bedlnie. Funkcję proboszcza sprawował też w Izabelinie k. Warszawy, gdzie był budowniczym kościoła św. Franciszka z Asyżu, proboszczem parafii św. Kazimierza w Pruszkowie.

Ksiądz Podstawka był również nauczycielem akademickim, wykładał homiletykę w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie oraz retorykę w Wilnie. Był prałatem Kapituły św. Opatrzności Bożej w Wilanowie.

 

 

Podziel / Share
16.02.2018, Ilość wejść: 1038, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry