Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

28.02.2018

Rusza akcja „SpoKREWnieni służbą”

20 marca br. pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i służb zespolonych podległych Wojewodzie będą mogli oddać krew na dziedzińcu urzędu przy pl. Bankowym 3/5 w Warszawie, w godzinach 9:00- 14:00.

Oddanie krwi trwa około pół godziny. Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18 – 65 lat, ważąca ponad 50 kg (kobiety po 3 dniach od zakończenia miesiączki oraz 6 miesiącach po porodzie). W dniu poprzednim powinno się wypić 2 litry płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie tytoniu. W celu wypełnienia kwestionariusza wymagany jest dowód tożsamości.

W zbiórce krwi udziału nie mogą wziąć osoby m.in.: przyjmujące leki, przeziębione, po spożyciu alkoholu, osoby po przebyciu drobnych zabiegów chirurgicznych (np. po usunięciu zęba) oraz te, które w przeciągu ostatniego pół roku przeszły operacje i zabiegi z naruszeniem skóry lub błon śluzowych jak akupunktura, tatuaże, kolczyki.

Ogólnopolska akcja organizowana jest w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji i Minister Obrony Narodowej. W ubiegłym roku 50 pracowników urzędu wojewódzkiego i służb zespolonych oddało 22,5 litra krwi. A w całej Polsce zebrano 3,8 tys. litrów krwi.

Dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, świętem państwowym ustanowionym w 2011 roku. W związku z jego obchodami w 2017 roku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, chcąc oddać hołd żołnierzom podziemia komunistycznego wystąpiło z inicjatywą zorganizowania pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, trwającej przez cały miesiąc marzec akcji zbiórki krwi dla wszystkich potrzebujących pod hasłem „spoKREWnieni służbą”.

Podziel / Share
28.02.2018, Ilość wejść: 937, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry