Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

01.03.2018

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wziął udział w państwowych uroczystościach odbywających się z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Z kolei Wicewojewoda Artur Standowicz był obecny w trakcie wydarzeń odbywających się z tej okazji w Radomiu.

Wręczenie odznaczeń w Muzeum Wojska Polskiego

Na dziedzińcu warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego uhonorowano Żołnierzy Wyklętych. Minister obrony wręczył kombatantom podziemia antykomunistycznego nominacje na wyższe stopnie wojskowe i medale. Podczas uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że dziś oddajemy cześć tym, którzy wykazali się niezłomnością, odwagą, poświęceniem i byli wierni przysiędze wojskowej.


- Żołnierze niezłomni byli wierni przysiędze do końca - mówił Minister Błaszczak. Szef MON nawiązał też do przyjętej w czwartek przez rząd tak zwanej ustawy degradacyjnej. Podkreślał, że nie można stawiać na jednej szali Żołnierzy Wyklętych i tych, którzy z nimi walczyli, prześladowali ich i mordowali. - Dobro trzeba dobrem nazywać, a zło - złem - podsumował Mariusz Błaszczak.

W imieniu odznaczonych przemówił Leszek Zabłocki, który podkreślił, że weterani walk o niepodległość nigdy nie złożyli broni - walczyli z okupacją niemiecką i władzą "przyniesioną na radzieckich bagnetach".

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Żołnierze Wyklęci wypełnili postawione przed nimi zadanie. - W czasie komunistycznego zniewolenia Bóg powierzył honor Żołnierzom Niezłomnym - dodał.

Wręczenie odznaczeń w Pałacu Prezydenckim

Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie - podkreślał Prezydent RP,Andrzej Duda wręczając odznaczenia państwowe w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent mówił, że Żołnierze Niezłomni w konspiracji, w partyzantce cierpieli głód, niedostatek, a przede wszystkim walcząc starali się odzyskać odebraną, zagrabioną im Ojczyznę.

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

W uroczystości udział wziął Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Źródło: KPRP

Informację o wszystkich osobach, które zostały dziś odznaczone można znaleźć na stronie Kancelarii Prezydenta.

Uroczystości w Radomiu

Władze samorządowe, przedstawiciele wojska, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych rozpoczęli obchody mszą w Kościele Garnizonowym. Wśród zaproszonych gości obecny był Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki i Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu. Dalsza część wydarzenia odbyła się na Placu Kościoła Garnizonowego, gdzie zgromadzeni wysłuchali hymnu państwowego i okolicznościowych przemówień.

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu przygotowali program artystyczny.

Uczestnicy obchodów złożyli także wieńce i zapalili symboliczne znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „Żołnierze Wyklęci” przy ul. Belinny- Prażmowskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchodzony jest 1 marca. Polskie święto poświęcone jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali walkę o niepodległość. Data ta upamiętnia rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na ul. Rakowieckiej.

Apel Pamięci

Zwieńczeniem całodziennych obchodów był wieczorny Apel Pamięci, który odbył się o godzinie 18.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 - Pamięć ludzka pozostała wierna tym, którzy walczyli za ojczyznę do samego końca – powiedział w swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu.

 

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odczytany został apel poległych oraz złożone zostały wieńce od przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po Apelu w Archikatedrze św. Jana odbyła się Msza święta kończąca uroczystości.

 

Bookmark and Share
Natalia Lech, 01.03.2018, Ilość wejść: 784, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry