Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

01.03.2018

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wziął udział w państwowych uroczystościach odbywających się z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Z kolei Wicewojewoda Artur Standowicz był obecny w trakcie wydarzeń odbywających się z tej okazji w Radomiu.

Wręczenie odznaczeń w Muzeum Wojska Polskiego

Na dziedzińcu warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego uhonorowano Żołnierzy Wyklętych. Minister obrony wręczył kombatantom podziemia antykomunistycznego nominacje na wyższe stopnie wojskowe i medale. Podczas uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że dziś oddajemy cześć tym, którzy wykazali się niezłomnością, odwagą, poświęceniem i byli wierni przysiędze wojskowej.


- Żołnierze niezłomni byli wierni przysiędze do końca - mówił Minister Błaszczak. Szef MON nawiązał też do przyjętej w czwartek przez rząd tak zwanej ustawy degradacyjnej. Podkreślał, że nie można stawiać na jednej szali Żołnierzy Wyklętych i tych, którzy z nimi walczyli, prześladowali ich i mordowali. - Dobro trzeba dobrem nazywać, a zło - złem - podsumował Mariusz Błaszczak.

W imieniu odznaczonych przemówił Leszek Zabłocki, który podkreślił, że weterani walk o niepodległość nigdy nie złożyli broni - walczyli z okupacją niemiecką i władzą "przyniesioną na radzieckich bagnetach".

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Żołnierze Wyklęci wypełnili postawione przed nimi zadanie. - W czasie komunistycznego zniewolenia Bóg powierzył honor Żołnierzom Niezłomnym - dodał.

Wręczenie odznaczeń w Pałacu Prezydenckim

Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie - podkreślał Prezydent RP,Andrzej Duda wręczając odznaczenia państwowe w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent mówił, że Żołnierze Niezłomni w konspiracji, w partyzantce cierpieli głód, niedostatek, a przede wszystkim walcząc starali się odzyskać odebraną, zagrabioną im Ojczyznę.

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

W uroczystości udział wziął Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Źródło: KPRP

Informację o wszystkich osobach, które zostały dziś odznaczone można znaleźć na stronie Kancelarii Prezydenta.

Uroczystości w Radomiu

Władze samorządowe, przedstawiciele wojska, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych rozpoczęli obchody mszą w Kościele Garnizonowym. Wśród zaproszonych gości obecny był Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki i Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu. Dalsza część wydarzenia odbyła się na Placu Kościoła Garnizonowego, gdzie zgromadzeni wysłuchali hymnu państwowego i okolicznościowych przemówień.

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu przygotowali program artystyczny.

Uczestnicy obchodów złożyli także wieńce i zapalili symboliczne znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „Żołnierze Wyklęci” przy ul. Belinny- Prażmowskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchodzony jest 1 marca. Polskie święto poświęcone jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali walkę o niepodległość. Data ta upamiętnia rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na ul. Rakowieckiej.

Apel Pamięci

Zwieńczeniem całodziennych obchodów był wieczorny Apel Pamięci, który odbył się o godzinie 18.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 - Pamięć ludzka pozostała wierna tym, którzy walczyli za ojczyznę do samego końca – powiedział w swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu.

 

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odczytany został apel poległych oraz złożone zostały wieńce od przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po Apelu w Archikatedrze św. Jana odbyła się Msza święta kończąca uroczystości.

 

Bookmark and Share
01.03.2018, Ilość wejść: 1247, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry