Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

05.03.2018

Jubileusz 90-lecia EKD/WKD

2 marca br. w sali widowiskowej "Matecznik Mazowsze" w Otrębusach zebrali się goście zaproszeni na Galę obchodów jubileuszu 90-lecia EKD/WKD. Wśród przybyłych był Artur Standowicz Wicewojewoda Mazowiecki.

Jubileusz ten był okazją do wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom WKD. W imieniu Prezydenta RP, w obecności Zarządu, przedstawicieli właściciela Spółki wręczenia medali dokonał Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Na mocy Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej przyznane zostały następujące odznaczenia:

Medale Złote za Długoletnią Służbę

Panu Leszkowi Marianowi Rudnickiemu

Panu Jerzemu Strzałkowskiemu

oraz

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę

Panu Krzysztofowi Pawłowi Kuleszy.

Na zakończenie wydarzenia odbył się Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygetyńskiego.

Historia Warszawskiej Kolei Dojazdowej sięga początków XX wieku. W dniu 5 grudnia 1918 r. powstało Zgrupowanie Elektryfikacyjne „Siła i Światło S.A.”, które za jeden z celów obrało przesył energii i zasilanie nowo powstających linii kolejowych. Klika lat później w 1922 r. w ramach grupy „Siła i światło” powstała spółka akcyjną „Elektryczne Koleje Dojazdowe (EKD).

W 1925 r. rozpoczęto budowę linii z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Budowa ruszyła w Komorowie, a infrastruktura kolejowa była prowadzona równolegle w kierunkach Warszawy i Grodziska Mazowieckiego. Pierwotny przebieg linii na terenie Warszawy różnił się od obecnego. Linia biegła w oddaleniu od torów Drogi Żelaznej Warszawsko Wiedeńskiej i ulicą Nowogrodzką docierała aż do ulicy Marszałkowskiej. Linia została uruchomiona po dwóch latach od rozpoczęcia budowy w dniu 11 grudnia 1927 r. Była to pierwsza normalnotorowa elektryczna kolej w Polsce.

 

 

 

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 05.03.2018, Ilość wejść: 771, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry