Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

08.03.2018

Pogrzeb Kazimierza Lipińskiego

Krzysztof Murawski, Kierownik delegatury MUW w Radomiu, wziął udział w pożegnaniu Kazimierza Lipińskiego. Przekazał na ręce rodziny Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP.

Po rozpoczęciu liturgii przekazany został Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany śp. Kazimierzowi Lipińskiemu postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie na ręce syna, pana Andrzeja Lipińskiego, przekazał Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. Po mszy żałobnej w kościele św. Michała Archanioła w Goszczynie w asyście oficerów i żołnierzy z 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, ciało zmarłego odprowadzono na cmentarz parafialny. Kompania wojskowa oddała salut honorowy, po czym odegrano sygnał „Śpij Kolego”.

Kazimierz Lipiński - żołnierz Polskiej Szturmówki Chłopskiej  organizacji polityczno-wojskowej, której przywódcą był Henryk Bąk ps. „Burza". Organizacja realizowała hasło frontu narodu polskiego w walce z reżimem komunistycznym. W latach 1952-1953 był aresztowany, więziony a następnie skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 6 lat więzienia. Był więziony w Warszawie, Barczewie, Iławie i Sosnowcu. W 1992 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie unieważnił wyrok Sądu Wojskowego z 1953 roku.

W 1975 roku zaangażowany był w budowę pomnika w Przybyszewie, poświęconego Żołnierzom Konspiracji i tablicy pamiątkowej. W 1978 zaangażował się w budowę pomnika w Goszczynie, poświęconego Stefanowi Pietrusińskiemu ps. „Rysiek", jednemu z dowódców P.S.Ch., który w 1953 roku został stracony w więzieniu na Rakowieckiej. Od 1989 roku zaangażowany w przywracanie historii narodu polskiego w walce z reżimem komunistycznym.

W ostatnim pożegnaniu Kazimierza Lipińskiego wzięli udział: Dariusz Bąk Poseł na Sejm RP, Michał Pruś Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego, Paweł Sagan pracownik Biura Wojewody w radomskiej delegaturze MUW, przedstawiciele samorządu, służb, kombatantów.

 

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 08.03.2018, Ilość wejść: 682, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (1) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Pierwszy raz byłem na takim pogrzebie tak zasłużonego człowieka,powiem szczerze ten pogrzeb zostanie mi długo w pamięci.
    2018/03/11 15:49

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry