Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

12.03.2018

Niepodległość na Podlasiu – konferencja historyczna

W związku z obchodzoną w bieżącym roku setną rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w całym kraju odbywa się szereg różnorodnych przedsięwzięć poświęconych tej tematyce. Jednym z wydarzeń rocznicowych była konferencja "Niepodległość na Podlasiu", która odbyła się 9 marca b.r. w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim.

Celem konferencji było poszerzenie wiedzy mieszkańców miasta na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości na Podlasiu.  Konferencja kierowana była głownie do młodzieży szkolnej, której liczna reprezentacja wypełniła salę SOK. Poczucie wspólnoty i tożsamości narodowej oraz znaczenie wychowania w duchu patriotycznym to niektóre z tematów poruszonych w trakcie spotkania.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Senator Waldemar Kraska, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, Starosta Sokołowski Leszek Iwaniuk, Biskup Senior Antoni Pacyfik Dydycz, Ks. prałat Andrzej Krupa, ksiądz Bogusław Kiszko, młodzież z sokołowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz harcerze.

- Szczególnie cieszy tak liczna obecność młodzieży na dzisiejszym spotkaniu.  Udział w inicjatywach wzmacniających świadomość historycznych losów regionu, w którym żyjecie, uczycie się  i dorastacie to jeden z elementów budujących waszą obywatelską postawę - powiedział Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

W programie konferencji przewidziano wykłady: regionalisty i historyka literatury Artura Ziontka "Wracam znowu skądem. Duchowe boje o tożsamość Podlasia." oraz historyka Jacka Odziemczyka "Ziemia sokołowska w walce o niepodległość (1867 - 1921)”. Natomiast pisarka Barabra Wachowicz poprowadziła opowieść pt. "A imię jej - Niepodległa".

Uczestnicy konferencji mogli posłuchać koncertu pieśni w wykonaniu Chóru Kameralnego KOE pod dyrygenturą Anety Mroczek. Konferencji towarzyszyła również wystawa malarska Piotra Rafałko pt. "100 legionistów w 100-lecie Niepodległej".

Podziel / Share
12.03.2018, Ilość wejść: 895, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry