Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

12.03.2018

Niepodległość na Podlasiu – konferencja historyczna

W związku z obchodzoną w bieżącym roku setną rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w całym kraju odbywa się szereg różnorodnych przedsięwzięć poświęconych tej tematyce. Jednym z wydarzeń rocznicowych była konferencja "Niepodległość na Podlasiu", która odbyła się 9 marca b.r. w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim.

Celem konferencji było poszerzenie wiedzy mieszkańców miasta na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości na Podlasiu.  Konferencja kierowana była głownie do młodzieży szkolnej, której liczna reprezentacja wypełniła salę SOK. Poczucie wspólnoty i tożsamości narodowej oraz znaczenie wychowania w duchu patriotycznym to niektóre z tematów poruszonych w trakcie spotkania.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Senator Waldemar Kraska, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, Starosta Sokołowski Leszek Iwaniuk, Biskup Senior Antoni Pacyfik Dydycz, Ks. prałat Andrzej Krupa, ksiądz Bogusław Kiszko, młodzież z sokołowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz harcerze.

- Szczególnie cieszy tak liczna obecność młodzieży na dzisiejszym spotkaniu.  Udział w inicjatywach wzmacniających świadomość historycznych losów regionu, w którym żyjecie, uczycie się  i dorastacie to jeden z elementów budujących waszą obywatelską postawę - powiedział Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

W programie konferencji przewidziano wykłady: regionalisty i historyka literatury Artura Ziontka "Wracam znowu skądem. Duchowe boje o tożsamość Podlasia." oraz historyka Jacka Odziemczyka "Ziemia sokołowska w walce o niepodległość (1867 - 1921)”. Natomiast pisarka Barabra Wachowicz poprowadziła opowieść pt. "A imię jej - Niepodległa".

Uczestnicy konferencji mogli posłuchać koncertu pieśni w wykonaniu Chóru Kameralnego KOE pod dyrygenturą Anety Mroczek. Konferencji towarzyszyła również wystawa malarska Piotra Rafałko pt. "100 legionistów w 100-lecie Niepodległej".

Podziel / Share
Marcin Lasota, 12.03.2018, Ilość wejść: 165, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

Program "Rodzina 500 plus"
Razem Bezpieczniej
Afrykański pomór świń
Karta Dużej Rodziny
NFOŚ
Klęski żywiołowe
Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych
Regionalny System Ostrzegania
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program „Niepodległa”
do góry