Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

22.03.2018

Dwa lata z Rodziną 500+

Dziś w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja podsumowująca dwa lata funkcjonowania rządowego programu wspierającego rodziny. Wziął w niej udział Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

- Z programu korzysta 2 mln 400 tys. rodzin, ponad 3 mln 600 tys. dzieci. Największy udział wśród rodzin objętych wsparciem mają rodziny z dwójką dzieci. Ich odsetek wynosi 62 proc. w ogólnej strukturze rodzin korzystających. W praktyce jest to 1,5 mln rodzin – powiedziała w trakcie rozpoczęcia konferencji Minister Elżbieta Rafalska.

- Przeszło jedna trzecia rodzin, które korzystają z programu "500 plus", zamieszkuje gminy wiejskie, a co czwarta – gminę wiejsko-miejską. Do rodzin żyjących w tych gminach trafiło odpowiednio 33,5 proc. i 24,6 proc. świadczeń. Oznacza to, że do gmin wiejskich i dla gmin wiejsko-miejskich trafiło ponad 60 proc. wszystkich środków – zaznaczyła Minister Elżbieta Rafalska. Jak zauważyła Minister z programu korzysta ponad 536 tys. rodzin z jednym dzieckiem, spełniających kryterium dochodowe. Jest to 23 proc. rodzin pobierających świadczenie.

Konferencja została podzielona na trzy panele. Pierwszy z nich dotyczył wpływu rządowego programu „Rodzina 500 plus” na sytuację materialną rodzin.

Jako pierwszy głos w tej części konferencji zabrał dr hab. Marek Rymsza, koordynator sekcji „Polityka społeczna, rodzina” w Narodowej Radzie Rozwoju i jednocześnie doradca Prezydenta RP. W swoim wystąpieniu podkreślił, że program „Rodzina 500 plus” jest właściwie pomyślany jako narzędzie redukcji ubóstwa.

Kolejne wystąpienie wygłosił prof. UW dr hab. Ryszard Szarfenberg. Zdaniem tego prelegenta, program „Rodzina 500 plus” sukcesywnie ogranicza zjawisko ubóstwa. Profesor sformułował też dwie zasady sprawiedliwości rodzinnej - zasadę priorytetu i zasadę kierunku. Zasada priorytetu zakłada, że dobrobyt wszystkich rodzin z dziećmi jest ważny, ale największą wagę ma dobrobyt rodzin z dziećmi w najgorszym położeniu. Zasada kierunku mówi zaś o tym, że nierówności i ubóstwo szans rozwojowych dzieci powinny być jak najmniejsze. Pierwszy panel konferencji „Dwa lata z Rodziną 500+” zakończyło wystąpienie Elżbiety Rahnefeld, Burmistrz Sztychlingowej.

Drugi panel konferencji został poświęcony wpływowi programu „Rodzina 500 plus” na sytuację demograficzną. Pierwsze wystąpienie w tej części konferencji wygłosił prof. UŁ dr hab. Piotr Szukalski, który poinformował, że w ostatnich latach w Polsce rodzi się więcej dzieci niż przewidywał GUS. Dodał, że wyższy przyrost dzietności zanotowano bardziej w miastach niż w małych miejscowościach i wsiach.

Kolejne wystąpienie wygłosiła wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Grażyna Marciniak, która przyznała, że w 2017 roku urodziło się więcej dzieci niż rok wcześniej. Zastrzegła jednak, że trudno jest jednoznacznie ocenić wpływ programu "500 plus" na kształtowanie się sytuacji demograficznej. Na temat wpływu programu „Rodzina 500 plus” na sytuację demograficzną wypowiedział się również Wojciech Ziętkowski, Burmistrz Środy Wielkopolskiej.

Podczas trzeciego panelu konferencji, który dotyczył wpływu programu „Rodzina 500 plus” na jakość życia rodzin, jako pierwsza zabrała głos szefowa Zespołu Badań Społeczno-Politycznych CBOS Beata Roguska. W opinii wielu ankietowanych pozwoliło na zainwestowanie w rozwój dzieci, np. dzięki możliwości zapisania ich na dodatkowe zajęcia. O podniesieniu jakości życia rodzin dzięki programowi „Rodzina 500 plus” w swoim wystąpieniu mówiła również Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg. Pozytywne efekty programu „Rodzina 500 plus” dostrzegł również Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Rządowym programem „Rodzina 500 plus” na Mazowszu – według danych na koniec stycznia br. – objęto 538 tys. dzieci (368 tys. rodzin uczestniczy w programie). W sumie do mazowieckich rodzin trafiło 6,16 mld zł. Ze świadczenia korzysta 54% uprawionych dzieci, w tym 64% w gminach wiejskich, 46 % w gminach miejskich i 57 % w gminach miejsko-wiejskich. Liczba pierwszych dzieci, które otrzymują świadczenie wynosi 171,6 tys., z tego 72,5 tys. stanowią jedynacy.

 

Pliki do pobrania

Podziel / Share
Natalia Lech, 22.03.2018, Ilość wejść: 1162, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry