Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

05.04.2018

Uczczono pamięć ofiar masowych egzekucji na Firleju

W 78. rocznicę pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych w czasie II wojny światowej na radomskim Firleju Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych.

W trakcie uroczystości na cmentarzu komunalnym apel wykonali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Wśród zgromadzonych na cmentarzu byli radomscy parlamentarzyści i władze samorządowe, przedstawiciele urzędów i instytucji państwowych, służby mundurowe, uczniowie i mieszkańcy Radomia. Uroczystość miała oprawę wojskową, wśród przedstawicieli wojska obecni byli kombatanci i weterani. Pod Mauzoleum na Firleju młodzież dotarła w ramach corocznego, historycznego rajdu pieszego.

W imieniu Wojewody Mazowieckiego wieniec pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych Polaków w latach 1940-1945, na radomskim Firleju złożył Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej Delegatury MUW.

Do pierwszej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów, Mechlin oraz Stefanków. Szacuje się, że w latach 1940  - 1945 na radomskim Firleju zostało straconych ok. 15 tys. ludzi. W 1945 r. odbył się zbiorowy pogrzeb ofiar egzekucji.

Bookmark and Share
Natalia Lech, 05.04.2018, Ilość wejść: 531, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry