Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

11.04.2018

„Transplantacja – darem życia” konferencja dla licealistów

W III Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. Sowińskiego w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona transplantologii. Uczniowie mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą transplantologii w Polsce i wysłuchać doświadczeń osób żyjących po przeszczepach.

Konferencję rozpoczął Dyrektor szkoły, Grzegorz Mazur. W jej trakcie dr n. med. Anna Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” zaprezentowała obszary medycyny transplantacyjnej i jej stan w Polsce. Problematykę pobierania nerki od żywego dawcy omówił dr hab. Tomasz Jakimowicz. O zawodzie koordynatora transplantacyjnego opowiedział Łukasz Górski z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

W konferencji udział wzięli także Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji i Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, którzy mówili o doświadczeniach osób żyjących z przeszczepem. W spotkaniu uczestniczyła również dr Agnieszka Rzeszotarska z Zakładu Transfuzjologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, która wyjaśniła czym jest Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Konferencja służy rozpowszechnianiu idei transplantacji narządów i tkanek. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”. Program realizowany jest z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego od 2009 roku.

Potencjalnymi dawcami szpiku mogą zostać zdrowi dorośli, którzy po okazaniu dowodu i wypełnieniu ankiety oddadzą próbki krwi do zbadania. Cała procedura rejestracji trwa około 30 minut. Na konferencji można było zaopatrzyć się w oświadczenie woli. Każda osoba dorosła podpisująca ten dokument, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Szczególnie ważne jest, aby w ślad za podpisaniem oświadczenia woli powiadomić najbliższych o swojej decyzji.

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 11.04.2018, Ilość wejść: 747, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry