Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

13.04.2018

Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej

Na Mazowszu uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. W obchodach uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz reprezentujący Wojewodę Kierownicy Delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
 

Uroczystości w Muzeum Katyńskim

W dzisiejszych uroczystościach w Muzeum Katyńskim wziął udział Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.  

-78 lat temu władze sowieckie rozpoczęły akt ludobójstwa wymierzonego w Polaków, wymierzonego w polskie elity, w tych którzy zostali pojmani, a następnie skrytobójczo zamordowani. Pamięć o nich miała być zatarta"– powiedział Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że warszawskie Muzeum Katyńskim jest "symbolicznym cmentarzem upamiętniającym ich ofiarę". Dodał, że jest to także miejsce odwiedzane przez młodzież, bo - jak mówił - "zadaniem, jakie sobie postawiliśmy dziś, jest to, żeby ówczesne kłamstwo katyńskie nie zostało zastąpione niewiedzą”.

Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska podkreśliła znaczenie ustanowienia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. -To dla nas bardzo ważny dzień, długo czekaliśmy na tę możliwość upamiętnienia naszych bliskich - powiedziała.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Teresa Bracka określiła zbrodnię katyńską, jako "najbardziej krwawą kartę stosunków polsko-rosyjskich XX wieku". "

 

W Komendzie Głównej Policji przy ul. Puławskiej zorganizowano dzisiaj uroczyste wydarzenie, którego celem było uczczenie pamięci pomordowanych polskich Policjantów. W wydarzeniu tym na zaproszenie nadinsp. dr Jarosława Szymczyka Komendanta Głównego Policji uczestniczyli m.in.: Wiceminister Jarosław Zieliński i Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Uroczystości rozpoczęły się na dziedzińcu Komendy Głównej Policji przy obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. Zapalono tam znicze i zaciągnięta została honorowa warta Policji. Na schodach wychodzących na dziedziniec Komendy Głównej zebrali się zaproszeni na uroczystość goście, natomiast w dochodzących do obelisku alejkach rozstawione zostały poczty sztandarowe. W trakcie ceremonii odmówiona została modlitwa w intencji pomordowanych policjantów i uczczono ich pamięć minutą ciszy.

- Polscy policjanci ginęli na nieludzkiej ziemi – w Katyniu, Miednoje i innych obozach kaźni. Ich ofiara i krew to jeden z fundamentów naszej współczesnej niepodległości.powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosław Zieliński.

Uczestnicy obchodów po złożeniu kwiatów w miejscu upamiętnienia wpisali się do wyłożonej przy Obelisku księgi pamiątkowej.

Uroczystość miała oprawę muzyczną przygotowana przez orkiestrę policyjną.

Po spotkaniu w biurze Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie przy ul. Orkana otwarta została wystawa „ Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana”.

Uczestnikami wydarzenia byli m.in.: reprezentanci agencji rządowych, przedstawiciele rodzin poległych funkcjonariuszy, stowarzyszeń policjantów, duchowni, harcerze oraz uczniowie klas mundurowych.

78. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Radomiu

W uroczystościach na cmentarzu rzymsko-katolickim, przy Pomniku Katyńskim, wziął udział Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu. Organizatorami obchodów były: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska w Radomiu” i Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939”.

Uroczystości rozpoczęło odegranie hymnu przez orkiestrę wojskową. Zgromadzeni odmówili modlitwę w intencji pomordowanych oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji i Straży Więziennej i urzędników państwowych, a następnie wysłuchali apelu pamięci.      

Wieniec pod Pomnikiem Katyńskim, w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej Delegatury MUW. Uroczystości zakończyło odegranie wojskowego sygnału „Śpij Kolego”. W radomskich uroczystościach wzięli udział m.in.: przedstawiciele stowarzyszeń „Rodzina Katyńska w Radomiu” i „Rodzina Policyjna 1939”, duchowni, kombatanci, parlamentarzyści, władze samorządowe, młodzież szkolna i mieszkańcy Radomia.

Dzień Pamięci Ofiar zbrodni Katyńskiej to polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD wiosną 1940 r.

Uroczystości przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie

W Płocku uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się  na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej.  Przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie  uroczyście wprowadzono wartę honorową i poczty sztandarowe.

Odśpiewano hymn państwowy i hymn Sybiraków, odmówiono modlitwę za Sybiraków i pomordowanych na Wschodzie, oraz odbył się Apel Pamięci. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery kwiaty złożyła Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury w Płocku. Uroczystości rocznicowe zakończył odegranie utworu „Śpij kolego”.

 

Podziel / Share
13.04.2018, Ilość wejść: 1223, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry