Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

24.04.2018

Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA) – propozycja nowego terminu wdrożenia

1 grudnia 2018 r. – to proponowany przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską termin wdrożenia e-zwolnień, jako jedynej formy wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy. Przesunięcie terminu wprowadzenia rozwiązania znajdzie się w projekcie ustawy o identyfikacji cyfrowej, który prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji.

Wprowadzenie możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń.
E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Lekarz nie musi zatem dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii.

System ZUS zawiera dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (czyli płatników składek) oraz członków rodziny. Każdy pracodawca posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) otrzyma informację o zwolnieniu wystawionym swojemu pracownikowi. Nie musi zatem sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wówczas, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS. Upoważniony przez lekarza asystent medyczny otrzyma swój certyfikat z ZUS, dzięki któremu będzie mógł m.in. wystawić zwolnienie w formie elektronicznej.

Przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących e-zwolnień to nie jedyna propozycja. Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt dokumentu, który ureguluje prawnie status asystentów medycznych w taki sposób, aby mogli oni wystawiać e-zwolnienia z upoważnienia lekarzy. Pozwoli to na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia – powiedział Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Od stycznia do 18 kwietnia br. zostało wystawionych 3,02 mln zaświadczeń lekarskich w formie e-ZLA, 171,9 tys. zaświadczeń lekarskich w aplikacjach gabinetowych, a 53,6 mln w formie papierowej. Uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy jest 145,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów. 78,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów posiada profil informacyjny na portalu Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), na której zwolnienia e-ZLA (e-zwolnienia) wystawia 25,5 tys. lekarzy.

- Prawdopodobna zmiana terminu wycofania tradycyjnych formularzy nie zwalnia Zakładu z realizacji zaplanowanych działań. Do momentu podpisania ustawy przez Prezydenta RP obowiązującym terminem pełnego wdrożenia e-ZLA dalej jest 1 lipca, dlatego oddział nadal będzie popularyzować elektroniczne zwolnienia – podkreśliła Beata Pawlińska-Wiak, Dyrektor Oddziału ZUS w Płocku.

Elektroniczne zwolnienia cieszą się popularnością również w województwie mazowieckim. Okazuje się, że w okresie od 16 do 19 kwietnia co 3 zwolnienie w regionie miało postać elektroniczną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi na tym terenie wiele szkoleń oraz zachęca środowisko medyczne do poznania e-ZLA, m.in. poprzez ścisłą współpracę z przychodniami i szpitalami, w tym z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Płocku. Dyrektor Pawlińska-Wiak wskazała, że 6 mazowieckich oddziałów ZUS podpisało w I kwartale łącznie 198 porozumień w tej sprawie, z czego 24 dot. terenu działania płockiego oddziału ZUS (w samym kwietniu jest ich już 15). Promowanie e-ZLA to także liczne spotkania z placówkami medycznymi, w tym szkolenia dla lekarzy. W I kwartale w płockim oddziale było 193 takich spotkań – w kwietniu już 21.

W konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku udział wzięli: Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki, Beata Pawlińska – Wiak, Dyrektor Oddziału ZUS w Płocku, Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Paweł Staneta, Ordynator Oddziału Wewnętrznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku oraz Anna Sibilska, Kierownik Delegatury w Płocku Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Warszawie.

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 24.04.2018, Ilość wejść: 625, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry