Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

14.05.2018

Święto strażaków w regionach

4 maja to dzień Świętego Floriana, patrona strażaków. W tym dniu obchodzony jest Dzień Strażaka, który w Polsce świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Dzień strażaka w Górkach

Strażacy z powiatu garwolińskiego corocznie spotykają się w góreckim sanktuarium, w ich święcie 6 maja br. wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Każdego roku, w pierwszych dniach maja, około pół tysiąca strażaków- ochotników ze wszystkich jednostek działających w powiecie, przyjechało ze sztandarami do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach. Uroczystość zainaugurowała majowe obchody Dni Ochrony Przeciwpożarowej. Towarzyszyło jej odsłonięcie pierwszego w powiecie pomnika patrona strażaków, św. Floriana. Biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Piotr Sawczuk celebrował mszę świętą i poświęcił pomnik.

Dzień strażaka w Myszyńcu

Myszyńscy strażacy świętowali 3 maja. Strażacy przemaszerowali do kościoła parafialnego. Na czele kolumny kroczyła orkiestra dęta z Kadzidła. Mszę w intencji strażaków odprawił ks. Zbigniew Jaroszewski, który poświęcił także nowy samochód dla OSP w Wydmusach. W uroczystościach uczestniczył Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce.

Strażackie święto w Ostrołęce

Mieszkańcy Ostrołęki także włączyli się w obchody Święta Konstytucji 3 maja i 4 maja - dnia św. Floriana. W kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i Strażaków. Odprawił ją ksiądz biskup Janusz Stepnowski. W uroczystościach udział wzięli: Senator Robert Mamątow, Wiceprezydent Grzegorz Płocha, Komendant Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Wilga oraz Marcin Grabowski, Kierwonik Delegatury MUW w Ostrołęce. Po mszy delegacje samorządowców, weteranów, służb mundurowych złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie wierni wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu orkiestry strażackiej.

Dzień Strażaka w Załuskach

W gminie Załuski Dzień Strażaka został połączony z włączeniem OSP Korczewo do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. W uroczystościach wziął udział Krzysztof Bieńkowski, Kierownik ciechanowskiej Delegatury MUW. W kościele parafialnym w Korczewie odbyła się uroczysta msza.

Powiatowy Dzień Strażaka w Lipsku

11 maja br. strażacy świętowali swój dzień w Lipsku, towarzyszył im Wicewojewoda Artur Standowicz.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką na placu przykościelnym gdzie uczestnicy, goście, służby mundurowe i strażacy wraz z kapelanami oddali honory papieżowi św. Janowi Pawłowi II składając wiązankę przy pomniku. Mszę odprawiono w kościele pw. Świętej Trójcy w Lipsku. Oprawę zapewniła Garnizonowa Orkiestra Wojskowa z Dęblina z kapelmistrzem – st. chor. Krzysztof Portka.

Następnie przy akompaniamencie orkiestry, poczty sztandarowe oraz pododdział strażaków powiatu przemaszerowały ulicami Lipska przed Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Zatrzymano się przy "Pomniku Strażackim" gdzie strażacy, służby mundurowe, władze powiatu i zaproszeni goście oddali honory wszystkim strażakom i żołnierzom, którzy walczyli o niepodległą Polskę składając wiązankę, zapalając znicze.

Z okazji święta strażackiego podniesiona została flaga państwowa i odegrany hymn Polski. Następnie odbył się uroczysty apel, który rozpoczął się meldunkiem dowódcy  uroczystości st. kpt. Waldemara Kominka bryg. Piotrowi Równickiemu - przedstawiciela Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz przeglądem pododdziałów. Powitania zaproszonych gości dokonał bryg. Tomasz Krzyczkowski - Komendant Powiatowy PSP w Lipsku. Dzień strażaka to czas uhonorowania ciężkiej pracy strażaków, poprzez wręczenie odznaczeń, awansów w stopniu i stanowisku oraz wyróżnień indywidualnych.

W dalszej części uroczystości przekazano Komendzie Powiatowej PSP w Lipsku średni samochodu ratowniczo gaśniczy  Akt przekazania samochodu od przedstawiciela Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP odebrał Komendant Powiatowy PSP w Lipsku. Kolejno przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wraz z Wicewojewodą Mazowieckim i Starostą Lipskim wręczyli dowód rejestracyjny i kluczyki dowódcy JRG mł. bryg. Łukaszowi Maciejewskiemu, który następnie przekazał kierowcy.

Następnie Komendant Powiatowt PSP w Lipsku wręczył wyróżnienia honorowe przyznane w roku 100-lecia uzyskania niepodległości dla Wicewojewody Mazowieckiego, dla przedstawiciela Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, dla Dowódcy Garnizonu Wojska Polskiego w Radomiu, dla Orkiestry Wojskowej z Dęblina i Starosta pierwszej i drugiej kadencji powiatu lipskiego.

Dzień Strażaka w Płocku

17 maja br. w Płocku odbył się Dzień Strażaka 2018. Uroczystości rozpoczęły się mszą w parafii pw. św. Bartłomieja w Płocku, później zebrani goście przenieśli się do Urzędu Miasta. Zebranych gości przywitał Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Grzegorz Padzik. W uroczystościach wzięli udział: Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury w Płocku,  Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Mirosław Jasztal oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Podczas uroczystości odbyło się również wręczenie medali, odznak i wyróżnień, aktów nadania wyższych stopni służbowych. Podczas uroczystości padły słowa podziękowań dla strażaków, pracowników cywilnych za codzienny wysiłek i narażanie życia podczas niesienia pomocy w zdarzeniach, które zagrażają życiu i zdrowiu.  Na koniec uroczystości przed Urzędem Miasta Kapelan PSP w Płocku dokonał poświęcenia otrzymanych wozów strażackich.

 

 

 • Źródło:www.ostroleka.pl
  Źródło:www.ostroleka.pl
 • Źródło:www.ostroleka.pl
  Źródło:www.ostroleka.pl
 • Źródło:www.ostroleka.pl
  Źródło:www.ostroleka.pl
Bookmark and Share
Natalia Lech, 14.05.2018, Ilość wejść: 640, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry