Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

08.05.2018

73. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

8 maja bieżącego roku przypada 73. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Z tej okazji na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych obchody rocznicowe, w których uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Dzisiejsze wydarzenie odbywające się przed Grobem Nieznanego Żołnierza miało uroczystą oprawę i towarzyszyła mu wojskowa asysta honorowa i poczty sztandarowe. Uroczystość poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów przed tablicą Ku Czci Cywilnych Ofiar II Wojny Światowej usytuowanej w Ogrodzie Saskim od strony ul. Marszałkowskiej.

Ceremonia na Placu Piłsudskiego rozpoczęła się o godzinie 12:00. Zgromadzili się tam zaproszeni goście, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy stolicy. Po odegraniu hymnu na maszt wciągnięto flagę państwową oraz odbyła się zmiana warty.

Następnie na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przybyli goście złożyli wieńce i wpisali się do, specjalnie wyłożonej na tę okazję, księgi pamiątkowej.

- Siedemdziesiąt trzy lata temu zakończyła się najkrwawsza i najstraszliwsza z wojen, jakie kiedykolwiek przetoczyły się przez Europę. Dla Żołnierzy Sił Sprzymierzonych była to chwila satysfakcji nieporównywalnej z niczym. Za ich sprawą runął gmach zbrodniczej III Rzeszy, przeżyli i z radością myśleli o powrocie do domu  – napisał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w liście do zgromadzonych, który został odczytany podczas uroczystości.

W obchodach uczestniczyli m.in.: weterani walk o niepodległość RP, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, poseł na Sejm RP Andrzej Melak oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.


Wydarzenie na placu zakończyła defilada oddziałów Wojska Polskiego.

 

Obchody w Radomiu

Dzisiejszą rocznicę w Radomiu upamiętniono mszą świętą w intencji ojczyzny i wszystkich poległych żołnierzy. Następnie przed Kościołem Garnizonowym, na  Placu Konstytucji 3 Maja odbyła się oficjalna część uroczystości z udziałem Garnizonu Radom.

Odczytano wówczas Apel Pamięci, na którego zakończenie kompania wojskowa oddała salwę honorową. Oficjalne delegacje i uczestnicy uroczystości złożyli wieńce oraz kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza znajdującym się na placu przed Kościołem Garnizonowym.

W imieniu Wojewody Mazowieckiego wieniec pod pomnikiem złożył Krzysztof Murawski, Kierownik radomskiej Delegatury MUW.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Dowódca Garnizonu Radom płk. dypl. pil. Jan Skowroń;  Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski; Biskup pomocniczy diecezji radomskiej ks. Piotr Turzyński; Wiceprezydent Radomia, Karol Semik; samorządowcy, kombatanci, służby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Radomia.

 

 

 

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 08.05.2018, Ilość wejść: 619, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry