Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

04.06.2018

Święto Dziękczynienia – „Dziękujemy za niepodległość”

 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl

Tegoroczne Święto Dziękczynienia odbyło się pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”. W dziękczynnej mszy wziął udział Prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych, w tym także Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka. Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilę wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Podczas liturgii Prezydent RP zapalił świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy Marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński. Ogień, który tym razem posłużył do zapalenia świecy, pochodzi od znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i został przyniesiony przez harcerzy w procesji wraz z relikwiami świętej siostry Faustyny do Świątyni Opatrzności Bożej.

Po mszy, w czasie uroczystości z udziałem Prezydenta RP, nastąpiło odsłonięcie tablic wszystkich polskich diecezji, które przyczyniły się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Gośćmi honorowymi centralnych obchodów Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich byli kombatanci.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się do historycznych tradycji - jest kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792), kiedy postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace na rzecz budowy świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie jest budowana jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

Podziel / Share
Natalia Lech, 04.06.2018, Ilość wejść: 539, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry