Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

11.06.2018

Czerwiec ze zdrowiem - Mazowieckie Dni Zdrowia

W miniony weekend zainaugurowana została tegoroczna akcja Mazowieckie Dni Zdrowia. Jak co roku, na terenie województwa, w czerwcowe weekendy odbywać się będą spotkania rekreacyjno-edukacyjne.

Pierwszy piknik tegorocznej akcji miał miejsce w Ostrołęce. Rozpoczął się o godzinie 12.00. Ostrołęczan przywitali Janusz Kotowski  - Prezydent Miasta Ostrołęki,  Halina Krajkowska -  Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia MUW  oraz Marcin Grabowski Kierownik ostrołęckiej Delegatury MUW.

- Promowanie zdrowia, wiedza o zdrowiu to bardzo rozległy temat. Kiedy weźmiemy pod uwagę pęd życia, stres, fakt, że trudno nam się zatrzymać cieszę się, że dziś znaleźli państwo czas, by się z nami spotkać – mówiła Dyrektor Halina Krajkowska. 

Podczas wydarzenia mieszkańcy mogli skorzystać z oferty ponad 30 podmiotów. Na wyznaczonych stanowiskach można było wykonać darmowe badania. Uwagę przyciągały też sceniczne występy – artystyczny program zaprezentowały tam przedszkolaki oraz dzieci ze szkół podstawowych, a podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce zaśpiewali na scenie znane i lubiane przeboje. Na koniec zatańczyli młodzi tancerze z Klubu Sportowego Atria. 

Niedzielne pikniki.

„Aktywni na lata” - to hasło Pikniku Zdrowia, który odbył się 10 czerwca w  ramach Mazowieckich Dni Zdrowia na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Organizatorami wydarzenia byli Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz Europejskie Stowarzyszenie Aktywności Ruchowej ESPAR 50+.

 

Program niedzielnego Pikniku Zdrowia – Seniorada miał charakter rekreacyjno-edukacyjny i skierowany był do rodzin oraz seniorów. Na imprezie w specjalnie przygotowanych strefach: zdrowia i bezpieczeństwa, podróży i wypoczynku oraz aktywności fizycznej można było poszerzać swoja wiedzę na wspomniane tematy. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość skorzystania z nieodpłatnych konsultacji lekarskich, psychologicznych, wykonania niektórych badań, wyrobienia na miejscu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego  oraz otrzymania loginu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

W strefie ruchu prowadzonej przez studentów kinezygerontoprofilaktyki można było wziąć udział w atrakcyjnych grach i zabawach z nagrodami. Ciekawa oferta artystyczna również cieszyła się zainteresowaniem uczestników pikniku. Na plenerowej scenie zaprezentowały się zespoły i grupy taneczno-muzyczne.  Artyści, z dobrym skutkiem, zachęcali seniorów do aktywności. Pod sceną odbył się dancing.

 

Tego samego dnia odbył się VI  Piknik Zdrowia w Radomiu. Jak co roku ideą wydarzenia była promocja zdrowego stylu życia wśród mieszkańców województwa mazowieckiego. Plenerowa impreza edukacyjna odbyła się z inicjatywy Zdzisława Sipiery, Wojewody Mazowieckiego oraz Radosława Witkowskiego, Prezydenta Radomia. Imprezą towarzyszącą była Ogólnopolska Akcja „Motoserce – Krew Darem Życia – Podziel Się Nią”.

Na Placu Corazziego, przed siedzibą radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, swoje namioty i stoiska wystawiło ok 60 instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Każdy z wystawców starał się promować zasady oraz postawy mające pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi. Wydział Zdrowia MUW promował prozdrowotne aktywności,  zachęcał również mieszkańców Radomia do stosowania w codziennej diecie owoców bogatych w witaminy oraz w inne, ważne dla zdrowia ludzkiego składniki i minerały - z inicjatywy Wojewody na pikniku rozdawane były jabłka z grójeckich sadów.

W czasie Pikniku Zdrowia lekarze i pielęgniarki z radomskich szpitali prowadzili poradnictwo medyczne w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Uczestnicy Pikniku chętnie korzystali z podstawowych badań i analiz lekarskich. Natomiast ratownicy medyczni i strażacy demonstrowali zasady udzielania pierwszej pomocy. Tradycyjnie na pikniku w ramach akcji MOTOSERCE odbyła się zbiórka krwi.  MOTOSERCE to ogólnopolska akcja zbiórki krwi organizowana przez motocyklistów zrzeszonych przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Partnerami akcji są: PCK, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego .

Wśród wystawców znaleźli się m.in.: Polski Czerwony Krzyż, Radomski Szpital Specjalistyczny, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz inne organizacje i podmioty o charakterze społecznym i gospodarczym. Jedną z muzycznych atrakcji VI Pikniku Zdrowia był występ orkiestry wojskowej z radomskiego Garnizonu.  Uroczystość zakończyła się koncertem muzyki rozrywkowej.

W VI. Pikniku Zdrowia w Radomiu uczestniczyli m.in.: Posłowie  RP: Anna Białkowska i Andrzej Kosztowniak; Artur Standowicz ,Wicewojewoda Mazowieck; Halina Krajkowska, Z-ca Dyrektora Wydziału Zdrowia w MUW; Elwira Skoczek, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej w radomskim Urzędzie Miejskim;  Krzysztof Szewczyk, Dyrektor radomskiej delegatury MKO w Warszawie; Sylwia Pietrzak, Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w MUW, Jerzy Zawodnik, Wiceprezydent Radomia oraz Lucyna Wiśniewska, Dyrektor radomskiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Akcja Mazowieckie Dni Zdrowia organizowana jest przez Wojewodę Mazowieckiego we współpracy z przedstawicielami służb, inspekcji i straży Wojewody oraz podmiotami działającymi w obszarze zdrowia.

 

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 11.06.2018, Ilość wejść: 778, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry