Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

13.06.2018

Wizyta Prezydenta na Mazowszu

 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl
 • Źródło: www.prezydent.pl
  Źródło: www.prezydent.pl

W Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczystość zorganizowana z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej. Wzięli w niej udział: Prezydent Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski. Prezydent spotkał się także z mieszkańcami i samorządowcami z Makowa Mazowieckiego. W tym spotkaniu wziął udział Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

- Rzeczpospolita może być dumna ze swoich dziejów także dzięki Waszej służbie - mówił Andrzej Duda podczas obchodów święta Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W trakcie uroczystości Prezydent wręczył Medale za Długoletnią Służbę.

- W roku 100-lecia odzyskania niepodległości mam możliwość spotkania się z formacją Wojska Polskiego, która pełni swoją służbę dla Rzeczypospolitej od ponad dwustu lat – mówił Prezydent, przypominając, że ŻW powstawała w czasach Księstwa Warszawskiego, w trakcie wojen napoleońskich na Litwie.

W trakcie spotkania, Prezydent wręczył dwudziestu trzem żołnierzom odznaczenia za długoletnią służbę, a także nadał formacji tytuł honorowy „Przodujący pododdział Żandarmerii Wojskowej” i wręczył proporzec.

Po okolicznych wystąpieniach Prezydent złożył kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym żandarmów poległych w misjach poza granicami kraju. - To nie jest tylko służba żołnierza. To jest także służba jego najbliższych. To czasem strach o to, czy ojciec, czy mama wróci do domu z misji zagranicznej, na której pełni swoją służbę i na której giną ludzie – mówił Prezydent do zgromadzonych, wśród których znajdowali się także bliscy poległych.

Data Święta Żandarmerii Wojskowej – 13 czerwca – nawiązuje do tradycji z czasów powstania listopadowego i powołania 13 czerwca 1831 r. przez gen. Tomasza Łubieńskiego Straży Polowej, która w armii Królestwa Polskiego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa. Po raz pierwszy święto zorganizowano 13 czerwca 1936 r. w Krakowie.

W Mińsku Mazowieckim znajdują się dwie jednostki Żandarmerii Wojskowej – Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej im. płk. Stanisława Sitka oraz Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej im. gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego – „Jura”. Miński oddział specjalny jest jednostką, która poniosła niepowetowaną stratę podczas realizacji zadań w ramach PKW Afganistan – zginęło wówczas dwóch żołnierzy: kpr. Grzegorz Bukowski (2010) i sierż. Marcin Pastusiak (2011). Mińscy żandarmi co roku oddają cześć poległym kolegom, organizując Bieg Pamięci Poległych Żołnierzy Żandarmerii Wojskowej im. sierż. Marcina Pastusiaka i kpr. Grzegorza Bukowskiego.

Spotkanie z mieszkańcami w Makowie Mazowieckim

W godzinach popołudniowych Prezydent spotkał się z mieszkańcami i samorządowcami z Makowa Mazowieckiego. Andrzejowi Dudzie towarzyszył Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Prezydent zaznaczył, że chciałby, żeby państwo było coraz mocniejsze, żeby władze wspierały rodzinę, żeby programów prorodzinnych – jak 500 plus – było więcej. - Ale chciałbym też, żeby te podstawowe prawa, które ostatnio ludzie otrzymują ‒ tak jak prawo do emerytury od 60. roku życia dla kobiet i od 65. dla mężczyzn wreszcie przywrócone, tak jak się zobowiązywałem jako kandydat na Prezydenta ‒ były zagwarantowane – mówił, podkreślając, że gwarancją może być tylko zapisanie ich w konstytucji.

Prezydent podkreślał również, że niepodległość jest bardzo silnie wpisana w społeczność Makowa Mazowieckiego.  - Wasze miasto tyle razy niszczone przez wojny i inne kataklizmy - zmasakrowane w czasie II wojny światowej, zniszczone w czasie I wojny światowej, wojny polsko-szwedzkiej, zniszczone przez pożary - za każdym razem było odbudowywane. Tak silny był duch i tak silne są Wasze korzenie, tak silna i wspaniała jest Wasza tradycja – mówił Prezydent do mieszkańców Makowa Mazowieckiego.


Prezydent wspomniał też, że 12 czerwca 2007 r. wizytę w Makowie Mazowieckim złożyła Małżonka Prezydenta RP śp. Maria Kaczyńska. -  To dla mnie niezwykle miły element, że w jakimś sensie idę śladami Pierwszej Damy, Małżonki mojego Prezydenta, prof. Lecha Kaczyńskiego, przy którego boku miałem zaszczyt służyć Rzeczypospolitej 10 lat temu – zaznaczył.

Podziel / Share
13.06.2018, Ilość wejść: 1373, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry