Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

13.07.2018

Zgromadzenie Narodowe na Zamku Królewskim w Warszawie

Dziś w południe na Zamku Królewskim w Warszawie pojawiły się najważniejsze osoby w państwie. Dziedziniec zamku był tłem wyjątkowej uroczystości zorganizowanej w 550. Rocznicę Parlamentaryzmu w Polsce. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Na 13 lipca br. Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński zwołał Zgromadzenie Narodowe w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Źródło: Jakub Szymczuk/KPRM

- Stajemy dzisiaj razem tu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego – symbolu ciągłości państwa i wędrówki naszej wspólnoty przez dzieje. Stajemy bogaci w doświadczenia, wiedzę i mądrość, zgromadzone w ciągu 550 lat parlamentaryzmu polskiego – powiedział w swoim wystąpieniu Prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło: Jakub Szymczuk/KPRM

- Wierzę głęboko, że my, Polacy, wielki i mądry naród obywatelski, będziemy umieli z dziedzictwa 550 lat sejmowania czerpać natchnienie i inspirację. Wierzę, że razem zapiszemy kolejne wspaniałe karty w naszych  ojczystych dziejach – akcentował Prezydent RP.

Źródło: Jakub Szymczuk/KPRM

Wydarzenie na zamku poprzedziła Uroczysta Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, natomiast homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki.

We mszy obok Prezydenta RP Andrzeja Dudy uczestniczyli także m.in.: Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński; Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski; Premier RP, Mateusz Morawiecki; ministrowie, posłowie, senatorowie, a także goście zagraniczni i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

W Piotrkowie 9 października 1468 r. po raz pierwszy zebrał się dwuizbowy sejm walny Królestwa Polskiego. Data ta świadczy o tym, że Polska może poszczycić się byciem jednym z krajów, w których wcześnie rozwinął się parlamentaryzm. Kronikarz, Jan Długosz podaje tą datę jako początek Sejmu. Od tamtego momentu, mimo zmiennych kolei historii, demokracja i wolność stały się nieodłącznymi cechami polskości i polskiej kultury politycznej.

Podziel / Share
Marcin Lasota, 13.07.2018, Ilość wejść: 555, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry