Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

20.07.2018

99. rocznica powstania polskiej policji - centralne uroczystości

Dziś w południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody Święta Policji z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów oraz delegacji zagranicznych gości. W wydarzeniu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

- Dzięki Państwa służbie dla ojczyzny Polska jest państwem bezpiecznym - mówił w swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda. - Z całego serca, w imieniu RP i wszystkich naszych rodaków, chciałem podziękować Państwu: funkcjonariuszom, pracownikom cywilnym, ale także i Państwa rodzinom – podkreślił Prezydent RP.

Listy do policjantów skierowali Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i Premier Mateusz Morawiecki.

- Decydując się na tę niezwykle trudną służbę, decydujecie się narażać własne życie i wasze zdrowie. Tu niezwykła jest rola waszych najbliższych. Drogie mamy, ojcowie, mężowie, żony, dzieci polskich policjantów, w pas się wam kłaniam - powiedział Minister Joachim Brudziński. 

Podczas uroczystości Prezydent wręczył nominacje generalskie. Na stopień generalnego inspektora Policji mianowany został nadinsp. dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji. 

Następnie Prezydent Andrzej Duda i szef MSWiA Joachim Brudziński wręczyli medale i odznaczenia państwowe. Na placu Piłsudskiego awansowano funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe oraz odbyła się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski.

Podczas Święta Policji wręczono także medale „Młody Bohater” przyznawane dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Ta nagroda, będąca nową inicjatywą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, służy promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Wśród uhonorowanych medalami „Młody Bohater” było dwoje dzieci z województwa mazowieckiego. Dwunastoletnia Nikola, która uratowała półtorarocznego chłopca. Kierował się on w stronę dużej ulicy. Pobiegła za nim i zatrzymała go, ratując dziecko przed potrąceniem przez nadjeżdżające samochody. Czternastoletni Kamil, który zauważył pożar w miejscu zamieszkania jego wujka. Wszedł do zadymionego pomieszczenia, obudził śpiącego tam wujka, po czym pomógł mu w ewakuacji. Po wszystkim wrócił do domu i powiadomił o pożarze starszego brata, który wezwał straż pożarną.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz uroczysta defilada pododdziałów Policji.

Bookmark and Share
Natalia Lech, 20.07.2018, Ilość wejść: 409, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry