Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

23.07.2018

76. rocznica likwidacji warszawskiego getta

 • Wieniec złożony przez Wicewojewodę Mazowieckiego, Sylwestra Dąbrowskiego.
  Wieniec złożony przez Wicewojewodę Mazowieckiego, Sylwestra Dąbrowskiego.
 • Wieniec w imieniu Prezydenta RP składa Doradca Zofia Romaszewska.
  Wieniec w imieniu Prezydenta RP składa Doradca Zofia Romaszewska.
 • Zgromadzeni przy pomniku Umschlagplatz.
  Zgromadzeni przy pomniku Umschlagplatz.

Marsz Pamięci upamiętniający ofiary likwidacji warszawskiego getta przeszedł w niedzielę, 22 lipca ulicami Warszawy. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Marsz rozpoczął się, jak co roku, przy pomniku Umschlagplatz. Tam też Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski złożył wieniec w imieniu Premiera, Mateusza Morawieckiego. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy wieniec złożyła Zofia Romaszewska Doradca w Kancelarii Prezydenta.

Przed pomnikiem głos zabrała Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. - Myślę, że nasze coroczne marsze, to pamięć nie tylko tych wszystkich, którzy zginęli w tym getcie, ale też pamięć tego, do czego człowiek może dojść - powiedziała Azari.

Zgromadzeni przemierzyli symboliczną trasę „od śmierci do życia”, czyli w odwrotnym kierunku niż szły ofiary deportacji do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Tegoroczna edycja wydarzenia, zorganizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, w sposób szczególny upamiętni postać Szmula Zygielbojma - działacza Bundu, który włożył wiele wysiłku w alarmowanie zachodniej opinii publicznej o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski. W poprzednich latach patronami „Marszu Pamięci” byli: Janusz Korczak i jego podopieczni z sierocińca, śpiewaczka Marysia Ajzensztadt nazywana „słowikiem getta”, twórca podziemnego archiwum getta Emanuel Ringelblum, lekarze i personel medyczny getta, mali szmuglerzy przemycający żywność przez mur oraz kierowana przez Ringelbluma konspiracyjna grupa archiwistów „Oneg Szabat”.

 

Podziel / Share
Natalia Lech, 23.07.2018, Ilość wejść: 284, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry