Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

25.07.2018

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” otwarta w Płocku

W środę, 25 lipca br. w holu głównym Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku uroczyście otwarto wystawę IPN „Ojcowie Niepodległości”. Wystawa prezentowana jest w każdej z delegatur urzędu wojewódzkiego w ramach mazowieckich obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 10 sierpnia br.

(Kierownik Marlena Mazurska wita zgromadzonych gości)

(Mirosław Biełaszko z IPN opowiada o wystawie)

Wystawa, która prezentowana jest w ramach kampanii Wojewody Mazowieckiego „Mazowieckie – historia Niepodległości” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, składa się z 20 roll-upów i podzielona jest na dwie części. Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.

(Przemównienie Poseł na Sejm RP Anny Cicholskiej)

W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

(Zwiedzający wystawę)

W uroczystości wzięli udział: Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury MUW w Płocku, Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Mirosław Biełaszko z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Ekspozycja ma charakter objazdowy. Odbyła się już w Ostrołęce, skąd trafiła do Radomia. Obecnie dostępna jest w Płocku, a następnie odwiedzi kolejno: Ciechanów i Siedlce. Ekspozycja zakończy się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

(Zwiedzający wystawę)

 

Sfinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

Podziel / Share
Natalia Lech, 25.07.2018, Ilość wejść: 481, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry