Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

01.08.2018

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – oddano hołd bohaterom

Spotkania z Powstańcami Warszawskimi, minuta ciszy w godzinę „W”, uroczyste składanie wieńców – to tylko niektóre elementy składające się na program obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W wydarzeniach upamiętniających powstańczy zryw biorą udział najważniejsze osoby w państwie Prezydent RP Andrzej Duda i Premier RP Mateusz Morawiecki, a także Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już 28 lipca.  W godzinach wieczornych, 31 lipca br. na placu Krasińskich uroczystości rozpoczęły się mszą polową w intencji poległych Powstańców. Jej zwieńczeniem był Apel Poległych.

Wprowadzenie pocztów sztandarowych.

- Powstańcy chcieli wolności, bo tak było od pokoleń; bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Apelu Poległych.

Uroczystości na placu Krasińskich w Warszawie.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera składa wieniec w trakcie uroczystości na placu Krasińskich.

Wydarzenie zakończyło się koncertem zatytułowanym „Sierpniowa miłość”. Widowisko na placu Krasińskich oparto na losach żołnierek i żołnierzy AK, którzy postanowili pobrać się w trudnym czasie powstania. Reżyserem koncertu był Bolesław Pawica.

1 sierpnia, w oficjalnym dniu obchodów, Piotr Oleńczak Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Alicja Walecka Dyrektor Biura Wojewody w godzinach porannych złożyli wieniec na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie.

 

Od lewej: Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Alicja Walecka, Dyrektor Biura Wojewody.

Złożenie wieńca na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie.

Wieniec w imieniu Wojewody Mazowieckiego pod tablicą upamiętniającą obronę Barykady Powstańczej w Alejach Jerozolimskich złożyli również Alicja Walecka, Dyrektor Biura Wojewody oraz Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Było to jedyne połączenie z dzielnicami stolicy przecinające arterię komunikacyjną okupanta. Barykady budowali i bronili żołnierze batalionów Armii Krajowej "Bełt" i "Kiliński". Powstańcy bronili barykady do ostatnich dni powstańczego zrywu.

Także w godzinach porannych, mieszkańcy, kombatanci i przedstawiciele władz spotkali się przy Filtrowej 68. Tam podpisano rozkaz rozpoczynający Powstanie Warszawskie. Zebrani złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie. W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego wieniec złożył Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Ul.Filtrowa 68 - uroczystość przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu o rozpoczęciu Powstania.

Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski złożył wieniec w imieniu Premiera RP, Mateusza Morawieckiego.

Około godziny 10:00 rozpoczęły się uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944" w Parku Dreszera. W trakcie ich trwania wieniec złożyli: Alicja Walecka, Dyrektor Biura Wojewody i Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przedstawiciele Wojewody wzięli udział takze w "Marszu Mokotowa", którego trasa wiodła od ul. Puławskiej do ul. Dworkowej.

Złożenie wieńców przy pomniku "Mokotów Walczący 1944".

Zakończenie Marszu przy ulicy Dworkowej.

W Ministerstwie Środowiska odbyły się obchody z udziałem Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, w których wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski. Honorowymi gośćmi uroczystości byli kombatanci z Koła Leśników i Drzewiarzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. O heroicznych czynach podczas sierpniowych wydarzeń 1944 roku i konieczności walki o niepodległość ojczyzny przypomnieli naoczni świadkowie historii - kombatanci AK.

Zgromadzeni w trakcie uroczystości w Ministerstwie Środowiska.

- Jestem dumny, że nasza walka, przelana bohatersko krew, nie poszła na marne. Dzięki temu dziś możemy już żyć w wolnym kraju i cieszyć się niepodległą ojczyzną – mówił ze wzruszeniem w głosie płk Zbigniew Zieliński ps. „Sęk”.

Czcząc z należytą godnością pamięć o bohaterskich powstańcach, obecni na uroczystości przedstawiciele resortu środowiska wraz z kombatantami złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową.

Wieńce pod pamiątkową tablicą.

W trakcie dnia odbył się również tematyczny piknik wojskowy. Przybyli goście mogli zobaczyć historyczne wyposażenie Armii Krajowej z czasów Powstania Warszawskiego, a także dowiedzieć się o zaangażowaniu leśników w walkę niepodległościową przeciwko niemieckim i sowieckim okupantom w trakcie II Wojny Światowej.

Wojewoda uczcił pamięć Powstańców Warszawskich i złożył wieniec pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Uroczystości odbyły się na roguulicy Fryderyka Chopina i Alej Ujazdowskich, a ich rozpoczęcie zainaugurowało odegranie hejnału warszawskiego.

Uroczystości pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Powstańcy składają wieniec pod pomnikiem generała Roweckiego.

W asyście pocztów sztandarowych, żołnierzy i harcerzy wieńce oraz wiązanki kwiatów złożyli m.in. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu i Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera składa wieniec.

Zakończenie uroczystości.

Kolejne uroczystości odbyły się się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Przemówienie Leszka Żukowskiego, Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

-– Powstanie zapisało się w historii jako świadectwo najgłębszego patriotyzmu, jako niezniszczalna legenda pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Historia bohaterskich i krwawych sześćdziesięciu trzech dni na zawsze wpisała się w dzieje naszego narodu, a pamięć o tym wydarzeniu jest ważnym składnikiem naszej tożsamości – zwrócił się do zgromadzonych Wicemarszałek, Ryszard Terlecki.

W trakcie uroczystości przemówienie wygłosił także Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Drodzy Polacy, odpowiedzcie sobie sami, czy było warto. Czy mając w pamięci doświadczenia czterech rozbiorów Polski i lat w niewoli lub pod okupacją, aresztowań, mordowania i zsyłek do obozów koncentracyjnych lub na nieludzką ziemię mogły być jakimś argumentem? Czy przyszłe pokolenia pamiętałyby jeszcze, że o wolność trzeba walczyć? - mówił.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera składa wieniec.

Zakończenie uroczystości pod pomnikiem.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wieniec przy wyremontowanej kwaterze B8, na której pochowano żołnierzy z batalionów "Gozdawa" i "Chrobry I".

Wojewoda złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy batalionu "Gustaw - Harnaś" na Wojskowych Powązkach.

Złożenie wieńca przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Batalionu "Zośka".

Wieniec został złożony pod pomnikiem "Matka" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Premier Mateusz Morawiecki, Prezydent Andrzej Duda, a także Wojewoda Zdzisław Sipiera złożyli kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach.

Złożenie wieńca grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach.

 

O godz. 17.00 na minutę uruchomione zostały syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu ostrzegania mieszkańców Przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zgromadzeni weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP na czele, stojąc na baczność, minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odegrano Mazurek Dąbrowskiego i hejnał Warszawy.

Plac Bankowy w godzinę "W" - mieszkańcy Warszawy zatrzymali się, aby oddać cześć Powstańcom.

Godzina "W" na Wojskowych Powązkach.

Źródło: KPRM

Prezydent Andrzej Duda pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w godzinę "W".

Źródło: UdSKiOR

Powstańcy Warszawscy w godzinę "W".

Źródło: UdSKiOR

Następnie przy Pomniku Polegli – Niepokonani złożone zostały wieńce i odmówiono międzyreligijną modlitwę.

Uroczystości przy Pomniku "Polegli - Niepokonani".

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odczytał list, w którym Andrzej Duda przypomniał, że Powstanie Warszawskie było "największą akcją zbrojnego podziemia w Europie okupowanej przez nazistowskie Niemcy oraz jedną z najbardziej dramatycznych batalii polskiego oręża".

Przemówienie Wandy Traczyk - Stawskiej, żołnierza Powstania Warszawskiego.

W uroczystościach na Cmentarzu Powstańców wzięła udział Wanda Traczyk-Stawska, żołnierz Powstania Warszawskiego, która od lat walczyła o pamięć cywilów walczących w powstaniu.

Wojewoda Mazowiecki złożył wieniec pod Pomnikiem "Polegli - Niepokonani".

Obchody zakończyło rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego, w którym udział wziął Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Wieczorne uroczystości przy Kopcu Powstania Warszawskiego.

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski złożył wieniec w imieniu Premiera RP.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i  było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.

 

 

 

Podziel / Share
01.08.2018, Ilość wejść: 735, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry