Pomoc dla niepełnosprawnych

Aktualności

02.08.2018

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

2 sierpnia br. przypadła 74. rocznica likwidacji przez Niemców tzw. rodzinnego obozu cygańskiego (Zigeunerlager) będącego jednym z podobozów w Auschwitz II-Birkenau. Według najnowszych badań w hitlerowskim obozie zgładzono wówczas ok. 4,2 tys. osób.

Przebaczenie to wielka siła. Tylko ono może zapewnić dobrą przyszłość. Nienawiść zatruwa życie i przyszłość – mówiła podczas obchodów ocalona z zagłady niemiecka Romka Rita Prigmore.

Wystąpienie Rity Prigmore

Obchody Dnia Pamięci, które odbyły się w miejscu tych tragicznych wydarzeń zapoczątkował marsz milczenia. Pochód, w którym szli byli więźniowie, przedstawiciele środowisk romskich z europejskich krajów, reprezentanci władz polskich, parlamentarzyści, członkowie społeczności żydowskiej, a także dyplomaci i młodzież przeszedł kilkaset metrów od obozowej bramy pod znajdujący się w dawnym Zigeunerlager monument upamiętniający zagładę Romów.

- 74 lata temu na tej ziemi, na której dziś stoimy, istniało piekło. Oprawcy niemieccy zorganizowali to piekło w sposób niezwykle uporządkowany – powiedziała w swoim wystąpieniu Wicepremier Beata Szydło.  - Gromadzimy się by przywołać ich do życia w naszych wspomnieniach. Przypomnijmy, że Romowie pod względem liczebności stanowili trzecią grupę deportowanych do Birkenau, po Żydach i Polakach – podkreśliła Wicepremier.

Wicepremier Beata Szydło podczas przemówienia

Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów na terenie byłego Zigeunerlager złożone zostały wieńce i oddano hołd pomordowanym. W imieniu Wojewody Mazowieckiego wieniec pod pomnikiem złożyła Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Województwie Mazowieckim Judyta Rozbicka-Prokopowicz.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka Dunja Mijatović, Wicepremier RP Beata Szydło, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska oraz Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski.

Miejsce upamiętnienia pomordowanych udekorowane wieńcami

Pierwsi Romowie trafili do Auschwitz w 1941 r. W 1943 r. na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau powstał Zigeunerlager (tzw. rodzinny obóz cygański), do którego Niemcy deportowali Romów z 14 krajów. Ogółem w Auschwitz więzionych było ok. 23 tys. Romów. Między 26 lutego 1943 r. a 21 lipca 1944 r. Niemcy deportowali tam blisko 21 tys. osób. W wyniku prześladowań i terroru z rąk hitlerowców śmierć poniosła połowa populacji Romów zamieszkującej Niemcy i obszary okupowane.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów obchodzony jest 2 sierpnia od 1997 r.

 

Podziel / Share
Marcin Lasota, 02.08.2018, Ilość wejść: 190, Rejestr zmian
Zgłoś błąd Zapytaj

Komentarz (0) Regulamin

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności

Aktualne projekty

do góry